‘Ahlaki duyarlılık’: Kadın heykelleri taşınacak

‘Ahlaki duyarlılık’: Kadın heykelleri taşınacak

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Enver Yılmaz, kentte çeşitli parklarda sergilenen ve içlerinde kadın heykellerinin de bulunduğu 5 heykelin yerini değiştireceklerini söyledi.

Yılmaz, dün makamında düzenlediği basın toplantısında içlerinde kadın heykellerinin de yer aldığı 5 heykeli, belirledikleri başka bir alana taşıyacaklarını söyledi. Halkın yoğun olarak görmediği alana taşınacak olan heykellerin burada sergilenmeye devam edeceğini belirten Yılmaz, “Daha önceki yerel yönetimlerdeki arkadaşlarımızın Ordu’ya yaptırmış olduğu heykeller vardı. Bu heykellere yönelik bir çalışma başlattık. Bu heykellerden 5 tanesinin toplumun genel algısı, örfümüz, adetimiz ve ahlaki duyarlılığımızı da dikkate almak suretiyle İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün marifetiyle belirlemiş olduğumuz bir alana taşımayı planladık. Bir heyet oluşturduk. Heyetteki heykellerin resimlerini de istendiği takdirde gösterebilirim” dedi.

Kaldırılacak olan 5 heykelin tamamen Büyükşehir Belediyesi yetki alanında olduğuna da dikkat çeken Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti: “Tamamen örfümüze, adetimize, milli ve manevi değerlerimize uygun olmayan bu heykellerin tamamı da Büyükşehir’in yetki alanında. Bu heykellerin kaldırılması kararını kamuoyuyla paylaşıyoruz. Bunları depoya koymuyoruz, Kültür Müdürlüğümüz marifetiyle belirlediğimiz müzenin arkasında bir alanda yine aleni bir sergileme ortamında sergileme kararını almış bulunuyoruz. Bu çerçevede de biz sanata ve sanatçıya karşı her türlü duyarlılığı gösteririz ama müsaade edin milli ve manevi duygularımıza olan ve ölçüsü itibariyle toplumun genel değerlerine çok yakışmayan, ilimize yakışmayan bu heykellerle ilgili takdir hakkımızı da bu şekilde kullanmış olalım.”

Kaynak: Sol Haber

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal