‘Ah Yalan Dünyada: Neşet Ertaş’ belgeseli 25 Mart’ta gösterimde

‘Ah Yalan Dünyada: Neşet Ertaş’ belgeseli 25 Mart’ta gösterimde

Hayattayken UNESCO tarafından “yaşayan insan hazinesi” ilan edilen, halk müziği geleneğinin en büyük ses ve saz ustalarından Neşet Ertaş’ın hayatı, sanatı ve felsefesi “Ah Yalan Dünyada” belgeseliyle izleyiciye aktarılacak.

Atalay Taşdiken ve Hacı Mehmet Duranoğlu imzasını taşıyan belgesel, Kalan Müzik işbirliğiyle hazırlandı. Yaklaşık bir yılda tamamlanan belgesel için özel ses ve görüntü kayıtları bir araya getirildi, Neşet Ertaş hakkında bugüne kadar yazılan bütün kitaplar ve diğer bilimsel yayınlar tarandı. Belgeselde Hasan Saltık, Bayram Bilge Tokel, Erol Parlak, Uğur Yücel, Can Dündar, Cengiz Özkan, Erdal Erzincan, Erkan Mumcu, Reis Çelik, Feryal Öney, Vedat Yıldırım, Candan Murat Özcan, Sebahat Deniz, Derviş Deniz gibi isimler de yapılan röportajlarla Neşet Ertaş’la ilgili anılarını, bilgileri aktardı.

neset2

Belgeselde, Ertaş’ın az bilinen Almanya yaşamı ve sonrasında Türkiye’ye dönüş süreci ayrıntılı bir şekilde ele alınıyor. Neşet Ertaş, Almanya’ya göçünü şu dizelerle anlatmıştı:

Bu ayrılık sana da mı kâr etti,

Ağla sazım ağlanacak zamandır

Bu hasretlik her günümü zar etti,

Ağla sazım ağlanacak zamandır.

Türkiye ilkgösterimi 52. Antalya Uluslararası Film Festivali’nde yapılan ve Neşet Ertaş’ın, duygu ve düşünce dünyasına ışık tutan belgesel film, 25 Mart’ta gösterimde olacak.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal