Agnès Varda’dan Stanley Kubrick’e 10 usta yönetmenin çevrimiçi ortamda erişilebilen kısa filmleri

Agnès Varda’dan Stanley Kubrick’e 10 usta yönetmenin çevrimiçi ortamda erişilebilen kısa filmleri

Koronavirüs salgını nedeniyle evde vakit geçirenler, Agnès Varda’dan Stanley Kubrick’e, Martin Scorsese’den Jane Campion’a 10 usta yönetmenin çevrimiçi ortamda erişilebilen kısa filmlerini izleyebilirler.

Tüm dünyada etkisini gösteren ve Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olarak tanımladığı koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle toplu etkinlikler, festivaller ve konserler iptal ediliyor. Toplu etkinliklerin yanı sıra insanlar da zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamaya özen gösteriyor.

Bu süreçte iptal edilen birçok festival çevrimiçi film gösterim programları hazırlarken, pek çok sanatçı da sosyal medyadan konserler veriyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle evde vakit geçirenler, usta yönetmenlerin imzasını taşıyan ve internetten erişilebilen kısa filmleri izleyebilirler.

Altyazı’nın hazırladığı listede yer alan 10 kısa film şöyle:

‘The Big Shave’ (1967) – Martin Scorsese

Martin Scorsese’nin New York Üniversitesi’nde sinema öğrencisiyken çektiği “The Big Shave”de, banyoda tıraş olan bir adam üzerinden Amerikan mitolojisinin köşe taşlarından Moby-Dick’e, öte yandan ise dönemin Vietnam Savaşı karşıtı hareketine göndermeler bulunuyor.

‘Guernica’ (1951) – Alain Resnais

Alain Resnais’nin Robert Hessens’le birlikte çektiği “Guernica”da, Resnais’in “Gece ve Sis” filminden “Hiroşime Sevgilim”e ve hatta teatral formda denemeler yaptığı son dönem filmlerine kadar işlediği tüm konular ve duygular farklı disiplinlerle işbirliği içinde kurgulanıyor.

‘A Girl’s Own Story’ (1986) – Jane Campion

Jane Campion imzalı “A Girl’s Own Story”de, Pam ve arkadaşlarının 1960’lar Avustralya’sında büyüme hikâyesi eğlenceli, korkutucu, kafa karıştırıcı, heyecan uyandırıcı kısalı uzunlu anlardan parçalarla, rüyamsı bir siyah beyaz kolaj biçiminde işleniyor.

‘The Grandmother’ (1970) –  David Lynch

David Lynch’in çok temel bir ödipal çatışma üzerine kurulu filmi “The Gradmother”da, bir çocuğun hayali büyükannesiyle ilişkisi anlatılıyor.

‘Dottie Gets Spanked’ (1993) – Todd Haynes

Todd Haynes’in TV için çektiği “Dottie Gets Spanked”, kısmen otobiyografik bir çalışma olmakla birlikte Haynes’in daha sonraki filmlerinde işlediği pek çok öğeyi de içinde barındırıyor.

‘Homage by Assasination’ (1970) –  Elya Süleyman

Elya Süleyman’ın yönetmenliğini üstlendiği “Homage by Assasination” adlı filmde, Körfez Savaşı sırasında New York’taki apartman dairesinde “Homage by Assassination” adlı bir film üzerinde çalışan ve Elya Süleyman’ın canlandırdığı Filistinli yönetmen E.S.’nin diaspora deneyimi anlatılıyor.

‘Oncle Yanco’ (1967) – Agnès Varda

Agnès Varda, “Oncle Yanco” filmiyle yeni tanıştığı amcasını seyirciye tanıtıyor.

‘Day of the Fight’ (1951) – Stanley Kubrick

Stanley Kubrick imzalı “Day of the Fight” filminde, Walter Crtier adlı bir ortasiklet boksörün bir günü anlatılıyor.

‘Wasp’ (2003) – Andrea Arnold

Andrea Arnold imzalı “Wasp” filmi, yoksulluk içinde çocuklarını büyütmeye çalışan Zoe’nin eski erkek arkadaşıyla vakit geçirmek için çocuklarını evde yalnız bırakmasının ardından küçük çocuğunun ağzının kenarına bir eşekarısının konmasıyla başlıyor.

‘Lick the Star’ (1998) – Sofia Coppola

Sofia Coppola’nın “Lick the Star” filmi, bir Amerikan banliyö lisesindeki dört arkadaş üzerinden şekilleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal