Adele-Ahmet Kaya tartışması dış basında

Adele-Ahmet Kaya tartışması dış basında

Sosyal medya ve yerli basın bir süredir İngiliz şarkıcı Adele’in yeni albümünde yer alan “Million Years Ago” (Milyonlarca Yıl Önce) şarkısının, Ahmet Kaya’nın 1985’te yaptığı “Acılara Tutunmak” şarkısıyla benzerliğini konuşuyordu. Bu tartışma dış basının da dikkatini çekti ve İngiliz Independent gazetesi haberi “Adele yeni albümü ’25’ için Kürt şarkıcının 1985 tarihli şarkısını ‘çalmakla’ suçlanıyor” başlığıyla verdi.

Haberde, Adele’in sözcüsünün iddiaları yanıtsız bıraktığına da değinildi. 

Naim Dilmener ve Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya’nın da görüşlerine yer veren haberde, daha önce benzer suçlamalar getirilen şarkıların akıbetinden de söz edildi. Naim Dilmener’in, iki şarkı arasında benzerlik bulduğunu ancak benzerliğin ‘çok da fazla olmadığını’ ifadeleri aktarıldı.

Bununla birlikte, her iki şarkının da yazılması zor bir melodiye sahip olmadığı ve bu ezgiye benzeyen onlarca şarkı daha bulunabileceği dile getirildi. Haberi pek çok uluslararası yayın aktardı. Adele ise henüz konu ile ilgili bir açıklama yapmadı. 

Adele’in albümü “25”, ilk on gün içerisinde bir milyon kopya satarak daha önce Oasis’in “Be Here Now” albümüne ait olan rekoru kırdı. 

Ahmet Kaya hayranlarının iki şarkının benzerliğini göstermek için yaptığı video:

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal