Adana ‘rakı festivali’nde gerçekte neler oldu?

Adana ‘rakı festivali’nde gerçekte neler oldu?

Dün Adana’da düzenlenen “resmi” adıyla “kebap ve şalgam”, pratikteki adıyla “rakı” festivali, katılımcılara yönelik silahlı, sopalı saldırıyla ülkenin gündeminde. Görüntülere yansıdığı üzere, ellerinde silah ve sopalar olan bir grup, kalabalığın üzerine “dağılın” diye saldırıyor ve festivalin yayıldığı sokaklardan birinde terör estiriyor.

Öncesinde de, kentte 5 yıldır düzenlenen “Dünya Rakı Günü” etkinliği, valinin adına yasak getirmesiyle gündeme gelmiş, yapılsın mı yapılmasın mı tartışması yaşanmıştı. Saldırı da bu tartışmaya hizmet eder şekilde.

Oysa dün festival, Seyhan ilçesindeki Büyük Saat kulesi çevresindeki sokaklarda, “iğne atsan yere düşmez” bir kalabalığın katılımıyla, coşkuyla yaşandı. Etkinlik çok geniş bir alana yayıldığından ve buluşmaya davullar zurnalar eşlik ettiğinden, saldırı birçok kişi tarafından duyulmadı ve haliyle etkinlik aynı coşkuyla devam etti.

Saat 22.00 sularındaki saldırıdan sonra görüştüğümüz Gürkan Bilen de olayı duymayanlar arasındaydı. Bilen’in aktardığı üzere, dün gece sokaklara “Gezi’dekine benzer bir barış” hâkimdi.

Gürkan Bilen, festival için Mersin’den gelmişti ve özellikle neler yaşanacağını gözlemlemek için orada olduğunu söyledi:

“Çok keyifli… İnsanlar yasağı umursamayıp gelmişler. Gezi süreci gibi bir sokak kültürü var, barışçıl bir buluşma. Ülke gerici bir kuşatma altında ve burada bugün insanlar bir anlamda yaşamı savunuyorlar. Herkes, geçen yıllara göre kalabalığın arttığını söylüyor, demek ki yasak ters tepti.”

Aynı saatlerde görüştüğümüz Ömer Keleş de çok kalabalık olmasına rağmen “hiçbir sıkıntı” yaşanmadığını anlattı:

“Davul, zurna, sokak ortasında halaylar… Harika bir akşam geçirdik.”

Sonrasında, halen festival alanında olan Haluk Üçel de yaşadıklarını “harika bir ortam” diye özetledi:

“Herkes çalışıyor, oynuyor, eğleniyor. Bizim gördüğümüz hiçbir olumsuzluk yok, gayet nezih bir ortam hazırlanmış ve herkes de ona göre davranıyor. Biz burada öyle deriz, Ecevit sobalarımız (teneke sobalar) yanıyor, çevresinde kadınlar erkekler birlikte, herkes sevdiğiyle, eşiyle dostuyla beraber ve mutlu.”

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal