Adana Emniyeti’nden 8 Mart mitingine ‘LGBTİ+ ve Boğaziçi’ yasağı

Adana Emniyeti’nden 8 Mart mitingine ‘LGBTİ+ ve Boğaziçi’ yasağı

Adana Emniyet Müdürlüğü, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde yapılacak mitingde, “LGBTİ+’lar ile ilgili döviz, flama, afiş ve bayrakların alınmasının mümkün olmadığını” ve “Boğaziçi meselesinin de 8 Mart ile ilgisi olmadığını, bu konudaki afiş ve pankartlara da izin verilmeyeceğini” belirtti. Adana Kadın Platformu ise karara “Yasak ne ayol” diye tepki gösterdi.

Adana Kadın Platformu’nun Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında 8 Mart Pazartesi günü saat 16.30’da Uğur Mumcu Meydanı’nda yapmak istedikleri mitinge Adana Valiliği’nce izin verildi. Ancak emniyet, LGBTİ+’lara ve Boğaziçi direnişine dair afiş, döviz, flama ve bayraklara izin verilmeyeceğini belirtti.

Adana Emniyet Müdürlüğü, yasağa gerekçe olarak, “bu konunun toplumun genel ahlak anlayışına aykırılıklar içerdiği için toplumda bir hassasiyet bulunduğunu” ifade etti. Tüm süreci yazılı açıklamayla duyuran Adana Kadın Platformu ise hiçbir meşru ve yasal dayanağı olmayan kararı kabul etmediklerini belirtti.

Açıklama şöyle:

‘Yasak ne ayol’

“Adana Kadın Platformu olarak miting başvurusu için oluşturduğumuz tertip komitesi ile görüşen Emniyet Müdürlüğü,  ‘mitingin bildirildiği şekilde yapılmasında bir sıkıntı olmadığını ancak alana LGBTİ+’lar ile ilgili döviz, flama, afiş ve bayrakların alınmasının mümkün olmadığını’ söyledi. Bu yasağın yasal dayanağını sorduğumuzda ise bize ‘bu konunun toplumun genel ahlak anlayışına aykırılıklar içerdiği için toplumda bir hassasiyet bulunduğunu’ ifade ettiler. Ayrıca ‘LGBTİ meselesinin 8 Mart ile ilgisi olmadığı’ da tarafımıza söylendi. Biz böyle bir yasağın asla kabul edilemeyeceğini, bunun meşru ya da yasal olmadığını dile getirdik. Ancak bize, ‘biz sizi müzakere için çağırmadık, sadece bildirim yapıyoruz, alana bu şekilde hiçbir materyal alınmayacak’ dediler. Ayrıca ‘Boğaziçi meselesinin de 8 Mart ile ilgisi olmadığını, bu konudaki afiş ve pankartlara da izin verilmeyeceğini’ beyan ettiler. Biz Adana Kadın Platformu olarak hiç bir meşru ve yasal dayanağı olmayan bu yasaklamayı asla kabul etmiyoruz. Mitingin içeriğinde nelerin yer alacağını, 8 Mart’ın hangi konuları kapsadığını belirlemek, Emniyet Müdürlüğünün değil Miting Tertip Komitesi olarak bizim kararımızdır.  LGBTİ+’lar vardır, var olacaktır. Hetero-patriyarkaya karşı mücadelemiz her yerde her zaman, bu 8 Mart’ta da sonra da sürecektir. Bizler homofobiye, transfobiye karşı söylemlerden, politikalardan bıktık usandık ve tüm bunlarla mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Gökkuşağının renkleri her yerde! Ayrıca yasak ne ayol.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal