‘Adalıların tanıklığıyla, 6-7 Eylül’

‘Adalıların tanıklığıyla, 6-7 Eylül’

6-7 Eylül 1955’te bütün İstanbul’u kasıp kavuran, binlerce bina, dini mekân, ev, dükkânın yağmalanması, kırılıp dökülmesi, ondan fazla kişinin ölümü ve yüzlerce kişinin yaralanması, tecavüze uğramasıyla sonuçlanan olayların 60. yıldönümü, Adalar’da bir sergi ve bağlı etkinliklerle anılacak. Sergi yarın saat 17.00’de, Büyükada Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılacak.
67eylul26 Eylül’de başlayan olaylar, aynı akşam Adalar’a da sıçramış ve bu gecenin bilançosu Büyükada ve Heybeliada’da 8 manastır ve kiliseyle, tamamına yakını gayrımüslimlere ait 125 dükkân, ev, eczane, otel, lokanta ve gazinonun tahrip ve yağma edilmesi olmuştu.
İşte bu karanlık gece ve sonrası, Adalar’da olaylara tanık ve mağdur olanların anlatımıyla 60 yıl sonra ilk kez gözler önüne serilecek.
Sergide bu tanıklıklar, Tarih Vakfı Fahri Çoker arşivinden fotoğraflarla birlikte, İstanbullu Rum fotoğrafçı Dimitri Kalumenos’un çektiği, 6-7 Eylül’de yağmalanmış ve tahrip edilmiş kutsal mekânları gösteren fotoğraflarla da destekleniyor.
Adalar Müzesi tarafından, Adalar Kent Konseyi ve Barış Bloku Adalar Meclisi’nin işbirliğiyle düzenlenen “Adalıların Tanıklığıyla 6-7 Eylül” sergisi yarın saat 17.00’de, Büyükada Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılacak.
Serginin açılışı ardından aynı konuda ve mekânda, iki panel, belgesel gösterimi de yapılacak.

Metin içindeki fotoğraftaki yer: Heybeliada Terkidünya Kilisesi

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal