Adalet Ağaoğlu vasiyeti üzerine Boğaziçi Üniversitesi’nden uğurlandı

Adalet Ağaoğlu vasiyeti üzerine Boğaziçi Üniversitesi’nden uğurlandı

Türkçe edebiyatının önde gelen yazarlarından Adalet Ağaoğlu bugün hayata veda etti. Yazar vasiyeti üzerine Boğaziçi Üniversitesi’nden uğurlandı.

Hayatını kaybeden usta yazar Adalet Ağaoğlu, hastaneden alınarak Boğaziçi Üniversitesi’ne getirildi. Ağaoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsünde bulunan meydana geldi. Ağaoğlu’nu burada Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, Ağaoğlu’nun yeğeni Suat Sümer ve üniversite çalışanları ile öğretim üyeleri karşıladı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Mehmed Özkan, aracın başında kısa bir konuşma yaparak, şunları söyledi:

“Çok değerli edebiyatçımızı, değerli Adalet Ağaoğlu’nu kaybettik bugün. Hepimizin başı sağ olsun. Adalet Hanım ve eşi Halim Bey, Boğaziçi Üniversitesi’ne eskiden beri çok değer verirler. Bizim öğrencilerimize destek olan burslarıyla olsun, kendi eserleriyle olsun, sürekli üniversitemize destek verdiler. Onun vasiyetini yerine getirmek üzere buradayız. Şartlar nedeniyle maalesef bir tören yapamıyoruz. Ancak üniversitemizden uğurlanmayı vasiyet ettiği için, vasiyetini yerine getirmek adına buradan hep birlikte ebediyete uğurluyoruz. Kendilerine rahmet diliyoruz, hem Halim Bey’e hem de Adalet Hanım’a. Bundan sonra da üniversitemize yaptığı bağışlarla öğrencilerimize yapmış olduğu destekler devam edecek ve ismi bu şekilde yaşamaya devam edecek. Kütüphanemizde kendi eserlerini ve çalışmalarını barındıran bir köşemiz var, üniversitemizin kütüphanesi içinde yer alıyor. Orada da bundan sonra eserleriyle üniversitemizde çalışma yapan her araştırmacıya da kaynak olmaya devam edecek. Hepimizin, ülkemizin başı sağ olsun. Kendisini ebediyete uğurluyoruz.”

Uğurlamanın ardından Ağaoğlu’nun yeğeni Suat Sümer de kısa bir açıklama yaparak, “Söyleyecek fazla bir şey yok. Türk edebiyatının başı sağ olsun. Başka söyleyecek bir şey yok şu anda” dedi

Daha sonra Ankara’ya götürülmek üzere yola çıkan Ağaoğlu, yarın öğlen saatinde kılınacak cenaze namazının ardından Ankara Kocatepe Camii’nde sonsuzluğa uğurlanacak.

 

Kaynak: BirGün

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal