Adaların belleği Akillas Millas, 4 Ekim’de Heybeliada’da

Adaların belleği Akillas Millas, 4 Ekim’de Heybeliada’da

Adalar tarihi üzerine araştırmaları ve ada evleri, sokakları çizimleri ile tanınan 81 yaşındaki yazar Akillas Millas, Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği’nin davetlisi olarak 4 Ekim Pazar günü Heybeliada Halki Palas Otel’de bir söyleşi gerçekleştirecek. 2013 yılında Adalar müzesinde açılan sergiyle birlikte yayımlanan “Hâlâ Hatırlıyorum, Heybeliada” üzerine sohbet edilecek buluşma, herkese açık. 

akillas21934 yılında Beyoğlu Kumbaracı Yokuşu’nda doğan Akkilas Millas, kendini Adalı olarak kabul ediyor. Bugün Atina’da yaşayan yazar, 1980 yılında Türkiye’den ayrıldı. 

“Hâlâ Hatırlıyorum Heybeliada” kitabının arka kapağından:

( … ) Kriton Dinçmen, “seni bilirim” demişti. “Sen Büyükada’ya âşıksın ama sevdiğin adanın en güzel görüntüsü Heybeli’den.” Haklı imiş. Sene 1972. Yandaki daireleri yeni boşatmıştı. İstanbul’dan ayrılmadan evvel, son yazlarımı Heybeli’de geçirecektim …

( … ) İstanbul’dan 1980’lerde ayrıldım. Gidenlerin peşinden. Atina’ya yerleştim. Ilk kitabım 1984’de Heybeli-Halki oldu. Dört yıl sonra Prinkipo. Ilk kitap neden Halki soracaksınız, kitap çoktan hazırdı derim. Zengin bir arşiv oluşturmuştum. Gravürleri, eski fotoğrafları, çizimleri ile … Pandeli Hasanaki, doksan yaşında, eski mahallelerin, ada sokaklarının, caddelerin krokilerini ev ev, dükkan dükkan çizmişti.

( … ) Hatıralarımı canlandıran “Hala Hatırlıyorum” dizisinin bu ikinci kitabı, yakında Türkçe olarak yayınlanacak olan Heybeli kitabımın habercisidir. Mutluyum.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal