Abramović: ‘2020’yi ağaçlara şikâyet edin’

Abramović: ‘2020’yi ağaçlara şikâyet edin’

Marina Abramović, herkes için dramatik deneyimlere sebep olan 2020 yılını ağaçlara şikâyet etmemizi istiyor. 2020 ile ilgili hayal kırıklıklarınızı bir ağaca bırakmak sanatçının halka verdiği bir tavsiye niteliğini taşıyor.

Artfulliving’in Desingboom’dan aktardığı habere göre, “Ağaçlar insanlar gibidir. Zekâları, duyguları vardır. Birbirleri ile iletişim kurarlar ve ayrıca tamamen sessiz dinleyicilerdir. Onlara şikâyette bulunabilirsiniz” diyen Marina Abramović, “Complain To A Tree” adını verdiği performansı ile 5 Aralık’ta Sky Arts kanalında beş saatlik bir yayın gerçekleştirecek ve izleyicilere performans sanatının ne olduğunu anlatıp öğretmeye çalışacak.

Abramović, İngiltere’nin Sky Arts kanalını devrelan ilk sanatçı olacak. Sanatçı The Art Newspaper’a yaptığı açıklamada “Sky Arts’ın bir sanatçıya istediklerini yapması için beş saat vermesi bir devrim gibi. Son kez olmaması gerektiğine dair inanılmaz bir sorumluluk hissediyorum. Gerçekten çalışmalıyız ve mümkün olduğunca çok izleyiciye ulaşmalıyız – özellikle genç izleyicileri hedefliyoruz. Bu programdaki beş saatten sonra, umarım ki herkes performans sanatının ne olduğunu öğrenecek” dedi.


Marina Abramović, performans sanatı kariyeri boyunca, dayanıklılığa dayalı çalışma için gerekli olan daha yüksek bir bilinç düzeyine sahip olmasını sağlayacak bir yöntem geliştirdi. Abramović yöntemi olarak adlandırılan bu teknikler, nefes, hareket, durgunluk ve konsantrasyona odaklanan egzersizleri birleştirerek hem zamanda hem de uzayda var olma fikrini araştırıyor. Yönteme yaptığı son ek, sanatçının, insanlardan bu dramatik yılın hepimizde yarattığı duyguları açığa çıkarmalarını istediği bir ağaca şikâyet et olarak adlandırdığı bir egzersiz.


Marina Abramović ‘in bir ağaca şikâyet etme talimatları şuradan öğrenilebilir ve performansa eşlik edilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal