‘Abluka’nın ilkgösterimi Suç ve Ceza Film Festivali’nde

‘Abluka’nın ilkgösterimi Suç ve Ceza Film Festivali’nde

5. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, “Ayr/mc/l/k” temasıyla bu yıl 16-22 Ekim tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak. Yönetmen Emin Alper’in bol ödüllü filmi “Abluka”nın İstanbul’daki ilkgösterimi de festival kapsamında yapılacak. 72. Venedik Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü’yle dönen, Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Film ödülüyle birlikte 4 ödülün daha sahibi olan “Abluka”, 17 Ekim, saat 19.00’da Atlas Sineması, 19 Ekim saat 21.30’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde izlenebilecek.

abluka5Festival; adaletin sadece suç ve karşılığında ceza kavramlarından oluşmadığını, tüm toplumu ilgilendiren ve üzerinde önemle durulması gereken bir konu olduğunu gündemde tutmak, tartışmak, ülkeler arasındaki farklılıkları, sorunları gündeme getirmek, ortak çözümler aramak üzere yola çıkıyor.

15 Ekim’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki törenle başlayacak festivalin açılışında, yönetmen Juse Luis Rugeles’in Kolombiya yapımı “Alias Maria” adlı filmi gösterilecek. Ardından festival süresince Ötekiler, Adalet Terazisi, Belgesel ve Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj-Kısa Film Yarışmaları ile Yarışma Dışı bölümlerinde Çin, Fransa, Romanya, Tayland, Hollanda, Kosova, Fransa ve Türkiye’den onlarca film izlenebilecek. Biletlerinin satışa çıktığı filmlerin programına festivalin sitesinden ulaşılabilir. Filmlerin gösterim mekânları ise Beyoğlu Atlas Sineması ve Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezi.

Festival kapsamında düzenlenecek akademik buluşmalardan ilki 16 Ekim’de İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Ceza Adalet Sisteminde Ayr/mc/l/k” başlığında düzenlenecek. Festival süresince devam edecek buluşmaların ilkinde, Türkiye’de özel yetkili mahkemeler, sivli haklar, ırkcı cinayetler, ayrımcılık suçları tartışılacak.

20 Ekim Salı günü Beyoğlu Atlas Sineması’nda yapılacak törenle sahiplerine sunulacak Altın Terazi ödüllerinin jürisinde şu isimler yer alıyor:

Uzun Metraj Yarışma Jürisi; Demet Akbağ, Serdar Akar, Yrd. Doç. Dr. Selman Dursun, Sevin Okyay, Lucie Bader.

Kısa Metraj Yarışma Jürisi; Ozan Güven, Mehmet Acar, Engin Ertan.

Kısa Metraj Yarışma Ön Jürisi; Korhan Bozkurt, Tülin Özen, Aslı Şahin.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal