ABD ve AB’den Osman Kavala çağrısı: ‘Serbest bırakın’

ABD ve AB’den Osman Kavala çağrısı: ‘Serbest bırakın’

Tutukluluğu 1000 günü aşan iş insanı ve hak savunucusu Osman Kavala için hem ABD hem Avrupa Birliği’nden çağrı geldi. Açıklamalarda Türkiye’deki “temel hak alanlarındaki gerilemenin kaygı verici” olduğu belirtildi.

bianet‘te yer alan habere göre, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı Cale Brown, 1001 gündür tutuklu bulunan iş insanı ve hak savunucusu Osman Kavala ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“ABD, uluslararası yükümlülükler ve taahhütlere saygı duyulmasının öneminin altını çiziyor.

“Türkiye’yi, adalet ve hukukun üstünlüğüne yönelik kendi taahhüdünü yerine getirmeye ve Osman Kavala’yı serbest bırakmaya, Kavala’nın davasının adil, şeffaf ve hızlı şekilde çözüme kavuşturulması için gayret göstermeye çağırıyoruz.”

AB: ‘Türkiye geriye gidiyor’

Avrupa Birliği (AB) de Kavala’nın tutukluluğuyla ilgili bir açıklama yayımlayarak Türkiye’de ‘temel hak alanlarında yaşanan gerilemenin kaygı verici olduğunu’ öne sürdü.

AB’nin Kavala’nın 1000 gündür tutuklu kalmasıyla ilgili açıklamasında ise şöyle denildi:

“Bugün insan hakları savunucusu Osman Kavala, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin serbest bırakılması hükmüne rağmen 1000 gündür cezaevinde.

“Osman Kavala’nın davası, Türkiye’nin, temel insan haklarına saygı ve hukukun üstünlüğü gibi temel alanlarda Türkiye’nin geriye doğru gittiğinin işaretidir.

“Aday ülke ve Avrupa Konseyi’nin uzun dönem üyesi olarak Türk yetkililer, Avrupa Konseyi’nin tavsiyeleri ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin hükümlerini, uygun bir şekilde takip etmelidir.

“Türkiye’nin acil olarak, AB-Türkiye ilişkilerinin mihenk taşları olan bu alanlarda sürdürülebilir, sağlam ilerleme sağladığını göstermelidir. AB, Kavala’nın ve diğerlerinin davalarını yakından izlemeye devam edecek.”

Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama

İHA‘dan aktarılan haberlere göre, Dışişleri Bakanlığı, “ABD’nin Osman Kavala’yla ilgili çağrısı hukuk devleri ilkesiyle bağdaşmamaktadır” açıklamasını yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal