ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Kavala çağrısı: ‘Derhal serbest bırakın’

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Kavala çağrısı: ‘Derhal serbest bırakın’

ABD Dışişleri Bakanlığı, üç yıldır tutuklu bulunan Osman Kavala ile ilgili açıklamasında, “Türkiye’ye Osman Kavala’yı derhal serbest bırakma ve davasının hızlı ve şeffaf bir şekilde sonuçlandırılması çağrısı yapıyoruz” dedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı’na “Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez” sözleriyle yanıt verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye kültür alanına katkılarıyla tanınan iş insanı ve hak savunucusu Osman Kavala’yı serbest bırakma çağrısı yaptı.

bianet’te yer alan habere göre, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price imzalı çağrıda, Kavala’ya yöneltilen suçlamalar, Kavala’nın devam eden tutukluluğu, davasının görülmesindeki gecikmeler ve hakkındaki davaların birleştirilmesinin hukukun üstünlüğü ile demokrasiye zarar verdiği vurgulandı.

Açıklamada, “Türkiye’ye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği karara uyması, iç hukuku ve uluslararası hukukun yüklediği sorumluluk dahilinde davaya adil, şeffaf ve hızlı bir çözüm bulunması konusunda ısrar ediyoruz” ifadesi kullanıldı.

Henri Barkey çağrısı

Açıklamada ABD vatandaşı akademisyen Dr. Henri Barkey’nin dava sürecine dahil edilmesine de değinildi. Barkey hakkındaki suçlamaların da “dayanaksız” olduğu vurgulanarak davanın hızlı bir şekilde sonuca ulaştırılması gerektiği belirtildi.

Bakanlık, Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2019’da verdiği Kavala kararına uymaya davet etti.

Gezi davasıyla birleşti

Gezi davasında beraat ettikten sonra tahliye edilmeden tekrar tutuklanan ve hakkında “Anayasal düzeni değiştirme” ile “devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme” suçlamasıyla dava açılan Osman Kavala’nın İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci duruşması geçtiğimiz hafta görülmüştü.

Henri Barkey’nin de yargılandığı davada İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın Gezi davasıyla birleştirilmesine karar vermişti.

Dışişleri Bakanlığı: ‘Hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez’

Dışişleri Bakanlığı, üç yıldır tutuklu bulunan Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılması için çağrıda bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı’na, “Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez” sözleriyle yanıt verdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapan ABD Dışişleri Bakanlığı’na yanıt verdi. Aksoy’un açıklaması şöyle:

“ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapan açıklamasına yanıtımızı 28 Temmuz 2020 tarihinde vermiştik. Aynı içerikteki ikinci açıklamanın da hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığını tekrar hatırlatmak isteriz.

Osman Kavala hakkında bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçleri devam etmektedir. Herkes bu süreçlere saygı duymak zorundadır.

AİHM’in Osman Kavala kararının icrasının takibi Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi’nin insan hakları konulu toplantısında gerçekleştirilmektedir. Hükümetimiz bu çerçevede gerekli bilgileri sunmaktadır.

Türk demokrasisine darbe girişiminde bulunan FETÖ elebaşının ülkemize iadesi konusunda hukuki süreçleri bahane gösteren bir ülkenin, Türkiye’de devam eden bir hukuki sürece müdahale etme gayreti ilkesiz ve tutarsız bir yaklaşımdır.

Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal