8. İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali ‘Şehir ve Sesler’ temasıyla başladı

8. İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali ‘Şehir ve Sesler’ temasıyla başladı

İTEF-İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin sekizincisi “Şehir ve Sesler” temasıyla dün başladı ve 15 Mayıs’a kadar devam edecek. Türkiye’nin uluslararası ilk edebiyat festivali olan İTEF’in açılış töreni ise bugün Everest Yayınları’nın katkılarıyla Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi ev sahipliği yapılacak. İTEF kapsamındaki etkinlikler; festivalin ana mekânları Beyoğlu Belediyesi ve KargArt başta olmak üzere Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi, Erbulak Evi, İtalyan Kültür Merkezi, Kuzguncuk Nail Kitabevi ve Nevmekan’da düzenlenecek.

İTEF-İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin bu yılki programı kapsamında yazar okumaları ve söyleşilerin yanı sıra edebiyat panelleri ve FABİSAD etkinlikleri gerçekleştirilecek. Ayrıca “dijital edebiyat”, ”şiir” ve “öykü” etkinlikleri de festival programında yer alacak. Bu yılki temaya uygun olarak edebiyatseverler, etkinliklerden sonra çeşitli müzik dinletilerine ve edebiyat performanslarına ücretsiz olarak katılabilecek.

İTEF kapsamında, yerli yazar ve yayıncıların yabancı yayıncılar, editörler, çevirmenler ve yazarlarla işbirliği yapmalarını sağlayan, başvuruları her geçen yıl artan Profesyonel Buluşmalar-Fellowship Programı, Yunus Emre Enstitüsü’nün sponsorluğunda Ayrıntı Yayınları, Can Yayınları ve TEAS Yayınevi’nin desteğiyle gerçekleşecek. Yayıncılık profesyonelleri üç gün boyunca yayınevlerini ziyaret ederek Türkiye yayıncılık dünyasını ve Türkçeden diğer dillere çevrilebilecek kitapları yakından tanıma şansı elde edecek.

İTEF- İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde dört yıldır devam eden “Yabancı Yazarlar Okullarda” projesi, öğrencilerle dünyanın dört bir yanından gelen yabancı yazarları buluşturmaya devam ediyor. Proje kapsamında, Avustralyalı çocuk yazarı Sussanne Gervay ve Barry Loser serisinin ünlü yazarı Jim Smith Martı Yayınları’nın sponsorluğunda okullarda etkinlikler yapacaklar. Kitap Gezgini kitabıyla büyük beğeni toplayan Mechthild Gläser, Altın Kitaplar’ın desteğiyle öğrencilerle buluşacak. Erdem Çocuk Yayınları tarafından eserleri Türkçeye kazandırılan İranlı yazar Gulnar Hajo ve Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi desteğiyle festivale katılan Romanyalı yazar Adina Rosetti de İTEF’in bu yılki çocuk yazarları arasında.

Festivalin ayrıntılı programına İTEF sayfasından ulaşılabilir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal