76. Venedik Film Festivali’nden Costa-Gavras’a Onur Ödülü

76. Venedik Film Festivali’nden Costa-Gavras’a Onur Ödülü

Oscar, Altın Palmiye ve Altın Ayı dahil birçok ödüle değer görülen usta yönetmen Costa-Gavras, bu yıl 28 Ağustos-7 Eylül tarihlerinde 76’ncısı düzenlenecek olan Venedik Film Festivali’nde sinemaya katkılarından dolayı “Jaeger-LeCoultre Glory to the Filmmaker” adıyla verilen onur ödülünü alacak.

Gavras’ın yanı sıra Oscar ödüllü oyuncu Julie Andrews ve Oscar ödüllü yönetmen Pedro Almodóvar’a da festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü verilecek.

“Z”, “Kayıp”, “Müzik Kutusu” gibi filmlerde imzası olan yönetmenin, 2015’te Yunanistan’da yaşanan ekonomik krize odaklandığı filmi “Adults in the Room”un da ilkgösterimi festivalin Yarışma Dışı bölümünde yapılacak.

Yunanistan’da o dönemin Maliye Bakanı Yanis Varukafis’in yazdığı kitaptan beyazperdeye aktarılan filmde Christos Loulis, Alexandros Bourdoumis ve Ulrich Tukur başrolleri paylaşıyor.

Costa-Gavras’a ödülü, filmin 31 Ağustos’taki gösteriminden hemen önce takdim edilecek.

Takeshi Kitano, Abbas Kiarostami, Agnés Varda, Mani Ratnam, Brian de Palma, Ettore Scola ve Al Pacino da daha önce Jaeger-LeCoultre Glory to the Filmmaker ödülüne değer görülmüştü.

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal