74. Cannes Film Festivali seçkisi ve diğer detaylar

74. Cannes Film Festivali seçkisi ve diğer detaylar

Cannes Film Festivali genel delegesi Thierry Frémaux, 6-17 Temmuz 2021 tarihleri ​​arasında gerçekleşecek 74. Cannes Film Festivali’de gösterilecek filmleri 3 Haziran’da düzenlenen bir basın toplantısında duyurdu. Resmi seçkide toplam 61 film yer alırken, Altın Palmiye için yarışacak 24 filmin dördünün yönetmeni kadın. Thierry Frémaux, Fransız Léos Carax’ın filmi “Annette”‘in festivalin açılış filmi olacağını ve kapanış filminin ise sürpriz olacağını duyurdu.

Festival yetkilileri, geçen yıl yaşanan sağlık krizi nedeniyle iptal edilen festival seçkisinde yer alan Amerikalı Wes Anderson’ın “The French Dispatch” ve Hollandalı Paul Verhoeven’ın “Benedetta” ve Fransız Léos Carax’ın filmi “Annette” filmlerinin bu yılki festival seçkisinde de yer alacağı söyledi. Jodie Foster’ın Yaşam Boyu Başarı Ödülü alacağı festivalde, Amerikan Spike Lee başkanlığındaki jüride yer alacak diğer üyeler henüz açıklanmadı.

Perşembe günü yapılan açıklamada, “Tre Piani” ile İtalyan yönetmen Nanni Moretti, “Flag Day” ile Amerikan Sean Penn, “Petrov’s Flu” ile Rus Kirill Serebrennikov ve “Les Olympiades” ile Fransız Jacques Audiard, “Hero” ile İranlı Asghar Farhadi’nin  bu yıl Cannes Film Festivali’nde yarışacakları duyuruldu. Ayrıca 2010’da  “Oncle Boonmee” ile Altın Palmiye ödülü almış olan Taylandlı Apichatpong Weerasethakul, bu yıl güney Amerika macerasını anlattığı Tilda Swinton’ın da rol aldığı “Memoria” filmi ile yarışacak.

“The French Dispatch”

Thierry Frémaux, ayrıca bu yıl “Cannes Premieres” adı altında yeni bir kategori oluşturulduğunu açıkladı. Amaç rekabet baskısı olmadan, festival tarafından beğenilen “gelecek nesillere ilham verecek” sinemacıları öne çıkarmak olacak. Bu kategoride Arnaud Desplechin’in “Tromperie”sini, Matthieu Amalric’in “Serre-moifort”unu ve hatta Eva Husson’un “Mothering Sunday”i yer alıyor.

Belirli Bir Bakış bölümü 18 filmle erken dönem yapımlara ve yeni sinemacılara odaklanıyor. Özel Gösterim bölümünde ise; Charlotte Gainsbourg’un annesi Jane Birkin’i, anlattığı “Jane par Charlotte”, Oliver Stone’un kült filmi JFK’yi konu alan “JFK Revisited: Through The Looking Glass” belgeselleri olacak. Ayrıca Val Kilmer’in kendi hastalığıyla mücadelesini anlattığı belgeseli de bu bölümde gösterilecek.

“Yarışma dışı” bölümünde ise Fransız yıldızlar çoğunlukta olacak. Yarışma dışı gösterilecek filmler arasında Emmanuelle Bercot’un Catherine Deneuve, Cécile de France ve Benoit Magimel ile birlikte çektiği “De son vivant” yer alıyor. Catherine Deneuve’ün hastaneye kaldırılmasının ardından çekimlere ara verilmişti. Ayrıca Céline Dion’dan ilham alan Valérie Lemercier’in “Aline” filmi de yarışma dışı gösterilecek. Yarışma dışında merakla beklenen bir diğer film, Tom McCarthy’nin Marsilya’da Matt Damon ve Camille Cottin ile birlikte çektiği gerilim filmi “Stillwater”.

“Benedetta”

Festival seçkisinde yer alan 2020 yılına ait filmler

‘Annette’

“Annette”, sert mizahlı bir stand-up komedyeni olan Henry ile uluslararası üne sahip bir şarkıcı olan Ann’in hikayesini anlatıyor. Léos Carax “Köprü Âşıkları’nın” (Les Amants du Pont-Neuf) simgesel yönetmeni. “Annette” aynı zamanda yönetmenin 2012’de Cannes Film Festivali’nde de prömiyer yapma hakkına sahip olan “Holy Motors”tan (Kutsal Motorlar) bu yana ilk uzun metrajlı filmi. Adam Driver ve Marion Cotillard’ı bir araya getiren “Annette” bir müzikal drama ve İngilizce dilindeki ilk çalışması. 1971 yılında Ron ve Russell Mael tarafından kurulan rock grubu Sparks’ın özgün bir fikir ve müziğine dayanan film, Spike Lee başkanlığındaki Cannes jürisine sunulmasının ardından 6 Temmuz’da sinemalarımızda gösterime girecek. (Le Figaro)

‘The French Dispatch’

Wes Anderson’ın hassas ve melankolik evreni

52 yaşındaki Amerikalı yönetmen Wes Anderson, “The Darjeeling Limited” (Küs Kardeşler Limited Şirketi), “The Life Aquatic with Steve Zissou” (Suda Yaşam) veya “Isle of Dogs” (Köpek Adası), simetrik çekimlere olan sevgisiyle damgasını vuran hassas ve melankolik bir evren gibi on uzun metrajlı film yaptı. Angoulême’de çekilen “The French Dispatch”, 20. yüzyılın kurgusal bir Fransız kasabasında yayımlanan bir Amerikan dergisinin son sayısından alınan öykülerden oluşan bir koleksiyona sahiptir.

Film, yönetmenin favori oyuncusu Bill Murray, Tilda Swinton, Timothée Chalamet, Adrien Brody ve Fransız tarafında Léa Seydoux ve Mathieu Amalric gibi birçok yıldızı bir araya getiriyor. (France Info)

‘Benedetta’

Cannes Film Festivali’ni “Basic Instinct” (Temel İçgüdü) ile heyecanlandırdıktan on dokuz yıl sonra, Hollandalı yönetmen Paul Verhoeven bir kez daha din, eşcinsellik, mucizeler ve adaletsizlik konularıyla seyircileri şaşırtacak tüm malzemelere sahip. Yarışmada gösterilen film, gerçek olaylara dayanıyor, Amerikalı Judith C. Brown’ın “Aziz ve Lezbiyen Rahibe Benedetta” adlı kitabından esinlenmiştir ve 17. yüzyıl İtalya’sında veba ülkede yayılırken, Toskana’daki Pescia manastırda geçmektedir. Manastır yetkilileri, Rahibe Benedetta hakkında soruşturma başlatacak ve sonunda tutuklanıp eşcinsellikten yargılanacaktır.

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal