73. Venedik Film Festivali programında öne çıkanlar

73. Venedik Film Festivali programında öne çıkanlar

20 Ağustos-10 Eylül 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek 73. Venedik Film Festivali’nin programı bugün açıklandı.

Yarışma bölümünde yeni filmleriyle yer alan Terrence Malick, Tom Ford, Damien Chazelle ve Derek Cainfrance, Amerikan sinemasının seçkin konumunu 2016 yılında da korumaya aldı.

Festivalin en dikkat çeken filmlerinden biri, festivalin açılışını da yapacak olan, Chazelle imzalı Hollywood müzikali “La La Land”. Filmin başrollerini Ryan Gosling ve Emma Stone paylaşıyor.

M.L. Stedman’ın “Okyanuslar Arasındaki Işık” romanından (Pegasus, 2014, Çev: İrem Sağlamer) Derek Cianfrance tarafından uyarlanan “The Light Between Oceans”ın başrollerini Michael Fassbender ve Alicia Vikander paylaşıyor ve bir cankurtaran filikasında bırakılmış bir bebek bulan bir fener bekçisini anlatıyor.

Ford’un 2009 yılında çektiği “Tek Başına Bir Adam”dan sonra yaptığı ilk uzun metrajlı yapım “Nocturnal Anilmals” da yine bir edebiyat uyarlaması. Austin Wright’ın “Tony and Susan” romanından uyarlanan filmin başrollerinde Amy Adams ve Jake Gyllenhaal var.

Amy Adams, bu sene Venedik’teki kırmızı halıda iki film için yürüyecek. Kanadalı yönetmen Denis Willenevue’nin hem maddi olarak hem de aldığı eleştirilerle başarısız olan “Scario”dan sonraki ilk filmi olan “Arrival”, Adams tarafından canlandırılan bir dil uzmanının, ekibiyle birlikte dünyaya inen bir uzay aracını araştırmasını anlatıyor.

İranlı-Amerikalı yönetmen Ana Lily Amirpour’un büyük başarı toplayan “Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız”dan ikinci filmi “The Bad Batch” de Venedik’te gösterilecek filmler arasında. “Teksas çöllerinde felaket sonrası bir ortamda bir yamyam aşk hikayesi” olarak tanımlanan filmde, Jason Momoa, Keanu Reeves ve Jim Carrey oynuyor.

venedik2

Natalie Portman’ın başrolünü oynadığı ve Jackie Kennedy’nin hayatını anlatan “Jackie”, Şilili yönetmen Pablo Larraín imzasını taşıyor ve kocasının suikaste kurban gitmesinin hemen ardından Kennedy’nin yaşamını anlatıyor.

Mel Gibson’un dönüş filmi olarak bilinen “Hacksaw Ridge”, festivalin yarışma dışı bölümünde gösterilecek. Başrolünde Andrew Garfield’ın yer aldığı film, 2. Dünya Savaşı esnasında ordu doktoru olarak çalışan ve şeref madalyası olan Desmond Doss’un, Okinawa Muharebesi esnasında öldürmeyi reddederek vicdani retçi oluşunu anlatıyor.

venedik3

1960 yapımı kült film “Yedi Silahşörler”in Antonie Fuqua tarafından yeniden çekildi ve film, Toronto’da ilk gösterimini yaptıktan sonra festivalin kapanışını yapmak üzere Venedik’i ziyaret edecek. Uyarlamanın senaryosu Akira Kurosawa tarafından yazıldı ve başrollerini  Haley Bennett, Chris Pratt ve Denzel Washington paylaşıyor.

Altın Palmiye ödüllü “Hayat Ağacı” ve “İnce Kırmızı Hat” gibi filmleriyle tanınan Terrence Malick, “Voyage of Time” isimli belgeseliyle evrenin doğumuna ve dünyadaki yaşama odaklanıyor. Filmin seslendirmesi Brad Pitt ve Cate Blanchett tarafından yapıldı.

Emir Kusturica, daha önce Cannes’a yetiştiremediğini söylediği filmiyle Venedik’te. Kusturica’nın Monica Belluci ile başrolünde yer aldığı “On the Milky Road”un merkezinde bir adamın hayatının üç dönemi yer alıyor: savaş deneyimleri, kendisini kurtarmayı uman bir kadınla yaşadığı romantik ilişki ve inzivaya çekilmiş bir keşiş olarak çalkantılı geçmişini değerlendirdiği son dönemi. Daha önce “Siberiade” filmiyle Cannes’da jüri özel ödülü kazanan Rus yönetmen Andrei Konchalovky, yeni filmi “Ray” ile festivale katılacak. Alman yönetmen Wim Wenders ise, Petr Handke’nin oyunundan uyarladığı “The Beautiful Days of Aranjuez” ile yarışma bölümünde yer alıyor.

Kaynak: The Guardian

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal