73. Cannes Film Festivali’nin resmî seçkisi açıklandı: 56 filmden 16’sı kadın yönetmenlerin

73. Cannes Film Festivali’nin resmî seçkisi açıklandı: 56 filmden 16’sı kadın yönetmenlerin

73. Cannes Film Festivali’nin resmî seçkisinde yer alan filmler açıklandı. Seçkideki 56 film Cannes 2020 etiketiyle sonbahardaki film festivallerinde gösterilecek.

Bu yıl 12-23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 73. Cannes Film Festivali, koronavirüs salgını nedeniyle iptal edilmişti.

2 bin 607 filmin başvurduğu festivalin resmî seçkisine 56 yapım seçildi. Festival yönetimi, başvuran yapımların 909’unun ilk film olduğunu, 532 filmin de kadın yönetmenler tarafından çekildiğini açıkladı.

Cannes Film Festivali Direktörü Thierry Frémaux, filmlerin Ana Yarışma, Belirli Bir Bakış, Yarışma Dışı, Gece Yarısı Gösterimleri ve Özel Galalar başlıklı bölümler altında ayrılmadığını, seçilen tüm filmlerin resmî seçki adı altında toplandığını belirtti.

Wes Anderson, François Ozon,  Hong Sang-Soo gibi ödüllü yönetmenlerin yanı sıra Viggo Mortensen gibi ilk filmini çeken sinemacıların filmlerinin seçildiği seçkideki yapımların 16’sı kadın yönetmenlerin imzasını taşıyor.

Festival filmleri, Cannes 2020 etiketiyle Toronto, Deauville, San Sebastian, New York ve Lumière gibi sonbahar aylarında düzenlenecek olan film festivallerinde gösterilecek.

Cannes 2020 seçkisinde yer alan filmler şöyle:

“The French Dispatch” – Wes Anderson

“Été 85” – François Ozon

“True Mothers” – Naomi Kawase

“Lover’s Rock” – Steve McQueen

“Mangrove” – Steve McQueen

“Druk” – Thomas Vinterberg

“Heaven” – Im Sang-soo

“Peninsula” – Sang-ho Yeon

“In the Dusk” – Sharunas Bartas

“ADN” –  Maïwenn

“Soul” – Pete Doctor

“Last Words” – Jonathan Nossiter

“El olvido que seremos” – Fernando Trueba

“Des hommes” – Lucas Belvaux

“The Real Thing” – Koji Fukada

“Passion simple” – Danielle Arbid

“Good Man” – Marie-Castille Mention Schaar

“Les choses qu’on dit, les choses qu’on fait” – Emmanuel Mouret

“John and the Hole” – Pascual Sisto

“Limbo” – Ben Sharrock

“Rouge” – Farid Bentoumi

“Sweat” – Magnus von Horn

“Teddy” – Ludovic ve Zoran Boukherma

“February” – Kamen Kalev

“Ammonite” – Francis Lee

“Un Médecin de Nuit” – Elie Wajeman

“Enfant terrible” – Oskar Roehler

“Nadia, Butterfly” – Pascal Plante

“Eight and a Half” – Ann Hui, Sammo Kam-Bo Hung, Ringo Lam, Patrick Tam, Johnnie To, Hark Tsui, John Woo, Woo-Ping Yuen

“Falling” – Viggo Mortensen

“Pleasure” – Ninja Thyberg

“Slalom” – Charlène Favier

“Casa de Antiguidades” – João Paulo & Miranda Maria

“Ibrahim” – Samuel Guesmi

“Gagarine” – Fanny Liatard, Jérémy Trouilh

“16 printemps” – Suzanne Lindon

“Vaurien” – Peter Dourountzis

“Garçon chiffon” – Nicolas Maury

“Si le vent tombe” – Nora Martirosyan

“Broken Keys” – Jimmy Keyrouz

“Truffle Hunters” – Gregory Kershaw & Michael Dweck

“On the Way to the Billion” – Dieudo Hamadi

“9 jours à Raqqa” – Xavier de Lauzanne

“Cévennes” – Caroline Vignal

“French Tech” – Bruno Podalydès

“Un triomphe” – Emmanuel Courcol

“Le Discours” – Laurent Tirard

“L’Origine du monde” – Laurent Lafitte

“Flee” – Jonas Poher Rasmussen

“Aya to Majo” – Gorô Miyazaki

“Here We Are” – Nir Bergman

“Josep” – Aurel

“Souad” – Ayten Amin

“Septet: The Story of Hong Kong” – Ann Hui, Sammo Kam-Bo Hung, Ringo Lam, Patrick Tam, Johnnie To, Tsui Hark, John Woo, Woo-Ping Yuen)

“Beginning” – Déa Kulumbegashvili

“Striding into the Wind” – Wei Shujun

“La Mort du Cinema et de Mon Père Aussi” – Daniel Rosenberg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal