71. Berlin Film Festivali çevrimiçi olarak başladı

71. Berlin Film Festivali çevrimiçi olarak başladı

71. Berlin Film Festivali’nin ilk bölümü çevrimiçi ortamda başladı. 15 filmin yarıştığı festivalde Altın Ayı ödülüne değer görülecek yapım, 5 Mart Cuma günü açıklanacak.

71. Berlin Film Festivali, bu yıl pandemi şartları nedeniyle iki bölüm hâlinde gerçekleşecek. Festivalin 5 Mart’ta sona erecek ilk kısmında sektör temsilcileri filmleri çevrimiçi olarak izleyebilecek. Pandemi tedbirleri nedeniyle bu yıl basın toplantıları ve kırmızı halı etkinlikleri yapılmayacak.

15 filmin yarıştığı festivalde Altın Ayı ödülüne değer görülecek film, 5 Mart Cuma günü açıklanacak. Ödül töreni ise festivalin ikinci bölümünde gerçekleşecek.

İkinci kısım haziranda

Festivalin halka açık olacak, filmlerin seyircili olarak gösterileceği ikinci bölümü ise bölüm 9-20 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek.

Bu yıl, 59 ülkeden 166 filmin izleyiciyle buluşacağı festivalin “Panorama” bölümünde, yönetmen Ferit Karahan’ın “Okul Tıraşı” filmi de gösterilecek.

Oyuncu ödüllerinde cinsiyet ayrımı kaldırıldı

Berlin Film Festivali geçen yıl en iyi oyuncuya verilen ödüllerde cinsiyet ayrımını kaldırma kararı almıştı. Buna göre, bu yıldan itibaren en iyi kadın ve en iyi erkek oyuncu ödülleri yerine “başrolde en iyi oyunculuk performansı” ve “yan rolde en iyi oyunculuk performansı” dallarında Gümüş Ayı ödülü verilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal