66. Sait Faik Hikâye Armağanı kısa listesi açıklandı

66. Sait Faik Hikâye Armağanı kısa listesi açıklandı

Sait Faik anısına her yıl yazarın ölüm yıldönümünde bir öykücüye verilen Sait Faik Hikâye Armağanı için aday gösterilen 10 kitaplık kısa liste açıklandı.

Sait Faik Hikâye Armağanı’nın Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ile birlikte düzenleyicisi ve telif haklarının sahibi Darüşşafaka Cemiyeti, jüri üyeleriyle ortak aldığı kararla ödül yönetmeliğinde bir yeniliğe gitti. Bu yıl 66’ncısı verilecek ödülün yönetmeliğinde geçen yıl yapılan bu düzenlemeyle, öncelikle 10 kitaplık kısa bir listenin kamuoyuyla paylaşılmasına karar verildi.

Özyürek’in kitabı çıkarıldı

İlk açıklanan kısa listede Banu Özyürek’in “Poz” adlı kitabı da yer alıyordu. Ancak kitap Yunus Nadi Öykü Armağanı’nı kazandığı için listeden çıkarıldı. Darüşşafaka Cemiyeti bu konuda şu açıklamayı yaptı:

“Banu Özyürek tarafından kaleme alınan ‘Poz’ isimli öykü kitabı sehven değerlendirmeye alınmış ve kısa listeye girmiştir. Ancak yarışma yönetmeliği Kısıtlayıcı Hükümler sekmesinde görebileceğiniz gibi “Armağan’a aday olan kitabın daha önce başka bir ödül almamış olması gerekir.” kuralımız bulunuyor. Poz isimli kitabın 2019 yılında Yunus Nadi Ödülü kazanmış olması sebebiyle yarışma adaylığı üzülerek iptal edilmiştir.”

Doğan Hızlan’ın başkanlığı üstlendiği, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Metin Celal, Prof. Dr. Murat Gülsoy ve Beşir Özmen’den oluşan ön jüri 123 kitabı değerlendirdi. Jürinin oluşturduğu listede şu eserler yer aldı:

Pınar Öğünç, “Beterotu” (İletişim Yayınları)

Elif Hümeyra Aydın, “Doğum Lekesi” (Dergâh Yayınları)

Ethem Baran, “Döngel Dünya” (İletişim Yayınları)

Faruk Turinay, “Şapkamın İçindeki Kıraathane” (Can Yayınları)

Mevsim Yenice, “Bilinmeyen Sular” (Can Yayınları)

Murat Özyaşar, “Aslı Gibidir” (Doğan Kitap)

Nurhan Süerdem, “Maruzatım Var” (İletişim Yayınları)

Özgür Çırak, “Sıcacık Bir Ev” (Nota Bene Yayınları)

Sevda Kaynar, “İki İstasyon” (1984 Yayınevi)

Şermin Yaşar, “Gelirken Ekmek Al” (Doğan Kitap)

Bu yılki Armağan’ın sahibi jürinin kısa listeye giren kitaplara ilişkin değerlendirmesi neticesinde Sait Faik’in ölüm yıldönümü olan 11 Mayıs’ta açıklanacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal