66. Sait Faik Hikâye Armağanı, ‘Döngel Dünya’ adlı eseriyle Ethem Baran’ın

66. Sait Faik Hikâye Armağanı, ‘Döngel Dünya’ adlı eseriyle Ethem Baran’ın

Sait Faik anısına her yıl yazarın ölüm yıldönümünde bir öykücüye verilen Sait Faik Hikâye Armağanı’nın 66’ncısı “Döngel Dünya” adlı eseriyle Ethem Baran’a değer görüldü.

Doğan Hızlan’ın başkanlığında Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Metin Celâl, Prof. Dr. Murat Gülsoy ve Beşir Özmen’den oluşan jüri, ödül gerekçesini şöyle açıkladı:

“Sait Faik’in özellikle son yıllarında ağırlık verdiği ‘doğa’nın şiirsel bir söylemle inşasına ilişkin biçemini, özgün bir dile getirişle yeniden ürettiği gerekçesiyle Ethem Baran’ın, ‘Döngel Dünya’ adlı eserine oy birliğiyle verilmiştir.”

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem, ödüle ilişkin şunları söyledi:

“Bu yıl 66’ncısını düzenlediğimiz Sait Faik Abasıyanık Armağanı’na başvurular her geçen gün bir önceki seneden daha fazla oluyor. Sait Faik’in ismini yaşatmak adına Cemiyetimiz tarafından düzenlenen bu öykü yarışmasına katılımın artıyor olması ve birbirinden kıymetli yazarların başvuruyor olduğunu görmek bizleri gururlandırıp, mutlu ediyor. Bu kez değerli jürimiz ödülü Ethem Baran’ın ‘Döngel Dünya’ isimli kitabına layık gördü. Yazarımızı tebrik ediyor, yolunun açık olmasını diliyoruz. 1964’ten beri Darüşşafaka’da yetişen her çocuğun eğitiminde Sait Faik’in vasiyetinin katkısı var. Bunun için kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır. Büyük yazarımızı, sevgi, saygı ve minnetle anıyor, Sait Faik’i yüceltmek ve yaşatmak için elimizden ne gelirse yapmaya devam edeceğimize bir kez daha söz veriyoruz”.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan ise ödüle değer görülen eserin yazarı Ethem Baran’ı ve yayıncısı İletişim Yayınları’nı içtenlikle kutladığını belirterek şöyle konuştu:

“Bu yılki jüri hazırlığı olağanüstü koşullarda sürdü. Jüri Başkanımız Sayın Doğan Hızlan’a ve değerli üyelerimiz Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Metin Celâl, Prof. Dr. Murat Gülsoy ve Beşir Özmen’e Armağanı zamanında duyurabilmemizi sağladıkları için ayrıca şükranlarımızı sunuyoruz. Sait Faik’in öykü bayrağı her yıl, daha da güçlü bir birikimle havalanıyor. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları olarak bu saygın ödüle katkı sağlamak bir onurdur.”

Sait Faik Hikâye Armağanı, 1964’ten bu yana Darüşşafaka Cemiyeti’nce veriliyor.

Geçtiğimiz yıl Sait Faik Hikâye Armağanı’nın sahibi “Nohut Oda” kitabıyla Melisa Kesmez olmuştu.

Ethem Baran hakkında:

1962’de Yozgat’ta doğdu.

İlk ve ortaöğrenimini Yozgat’ta tamamladı.1983’te Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bölümü’nden mezun oldu.

Çeşitli dergilerde öykü, deneme ve eleştiri yazıları yayımlandı. 1991 yılında ilk öykü kitabı “Sonrası Ayrılık” basıldı. 1994’te “Kurutulmuş Gül Mevsimi” kitabı okura sunuldu.

“Dönüşsüz Yolculuklar Kitabı” (2005 Yunus Nadi Öykü Ödülü), “Unuttuğum Bütün Akşamlar” (2005), “Bozkırın Uzak Bahçeleri” (2006), “Evlerimiz Poyraza Bakar” (2009), “Bulut Bulut Üstüne” (2011),” Zira” (2015) adlı öykü kitapları ile “Yarım” (2008) ve “Emanet Gölgeler Defteri” (2013) adlı romanları kaleme aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal