600’ü aşkın müzisyenden İsrail’i boykot çağrısı

600’ü aşkın müzisyenden İsrail’i boykot çağrısı

Dünyanın birçok ülkesinden aralarında Roger Waters, Patti Smith, Julian Casablancas, Serj Tankian gibi ünlü isimlerle Türkiye’den piyanist Büşra Kayıkçı ve çellist Duygu Demir’in de bulunduğu 600’den fazla müzisyen, imzaladıkları mektupla İsrail’i boykot çağrısı yaptı.

Musicians for Palestine (Filistin’i Destekleyen Müzisyenler) oluşumu tarafından yayımlanan mektupta, “Müzisyenler olarak sessiz kalamayız. Bugün Filistin’in yanında olmalıyız” ifadeleri yer aldı.

İsrail’in “Filistinlilerin etnik temizliğine bağlı bir yerleşimci-sömürgeci proje” yürütmekle suçlandığı mektupta, İsrail’in Gazze’ye yönelik son saldırılarda savaş suçu işlediği belirtildi. Mektupta “Sizi de İsrail’deki suç ortağı kültürel kurumlarda konser vermeyi reddederek bize katılmaya çağırıyoruz” denildi.

Mektubun imzacıları arasında uzun süredir İsrail’i boykot hareketini destekleyen Pink Floyd grubundan Roger Waters, Rage Against the Machine, Questlove, rap grubu Run the Jewels, The Strokes grubundan Julian Casablancas ve System of a Down’dan Serj Tankian da var. Türkiye’den piyanist Büşra Kayıkçı ve çellist Duygu Demir’in de imzaladığı mektuba bazı Yahudi müzisyenlerin de imza atması dikkat çekti.

Musicians for Palestine grubunun organizatörlerinden Kanadalı müzisyen Stefan Christoph, “Sanatçıları birlikte ses çıkarmaya teşvik etmek istedik ve umarım bu sayede insanlar Filistin’deki insan haklarını savunmak için konuşma cesaretine sahip olur” dedi.

Daha önce de İsrail’i boykot amacıyla sanatçılara yönelik benzer imza metinleri yayımlanmıştı ancak son mektup, bugüne dek ana akım müzik camiasından en fazla sayıda müzisyenin desteklediği metin oldu.

Mektubun imzacılarına şu linkten ulaşılabilir: https://musiciansforpalestine.com/our-names

 

Kaynak: Independent Türkçe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal