6. Moskova Bienali’ne yakın bakış

6. Moskova Bienali’ne yakın bakış

“Bir arada yaşamak… Avrasya’nın tam kalbinde yer alan şehir merkezinden bir bakış” ana temasıyla 22 Eylül’de açılan 6. Moskova Bienali 1 Kasım’a kadar sürecek.

Aile, şehir, ülke, kıta, dünya düzeyinde insan ilişkilerine odaklanacak bienal bu yıl farklı bir formatta gerçekleşiyor: 1 Ekim’e kadar, panellerin, performans programlarının, usta sınıflarının düzenleneceği bienale katılan, farklı ülkelerden 70 sanatçı, çalışmalarını burada, bienal kapmasında, izleyicilerle etkileşim halinde üretecekler. Ardından 3 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında, üretilen eserler sergilenecek.

Özel bir mekânda

moskova2Bienal, Türkiye’den Defne Ayas, Belçika’dan Bart De Baere ile Avusturya’dan Nicolaus Schafhausen eş küratörlüğünde sürüyor.

Bienal VDNH adlı mekânda (Exhibition of Achievements of the People’s Economy) gerçekleşiyor. Bir yıl öncesine kadar işlevsiz olan tarihi mekân, restore edilerek sergi alanı olarak kullanmaya başlandı. 

Mekândan çok etkilenen Defne Ayas, VDNH için şunları söylüyor: “Biz kuratörler VDNH’yi gördüğümüzde büyük heyecan duyduk. Çünkü burası çok önemli bir mekân. Şimdi burada herkes bireysel heyecanını yaşamış olacak.”

Yaratım süreci sergilenecek

Bart De Baere ise bienalin kavramsal çerçevesini şöyle açıklıyor:

moskova3“Müzeleri ziyaret ettiğinizde hazır, bitmiş bir ürün görüyorsunuz; sanatçının yaratıcı sürecinin bir anısı. Biz ise seyircileri yaratıcılık sürecini görmeye, yaratıcılık sevincini izlemeye davet etmeye karar verdik. Sanatçının burada ve şimdi yarattığını, burada ve şimdi onun hayalindeki tasarımı nasıl hayata geçirdiğini gözlemlemek kıymetli bir deneyim. Sonra da sanatçı ile çalıştığı eseri üzerine konuşmak, neden onun tam da böyle yaptığını ve genelde eseriyle ne anlattığını öğrenme imkânına sahip oluyorsunuz. İşte VDNH pavyonundaki 10 günlük etkinliğin ana fikri bu.

Vucetiç’in kabartmasının restorasyon işleri de aynı pavyonda yapıldığı için burası sembolik. Her şey sanki geçmişin azametini, geleceğin doğumunu –bienali çerçevesinde yaratıcılık sürecinde sanatçıların üretiminde– göstermek için düşünülmüş.”

Adı geçen eser, Yevgeniy Vuçetiç’e ait “Şan olsun barış bayraktarı Sovyet halkına!” adlı kabartma. 40 yıldır seyircilerden uzak kalan ve bu bienal kapsamında görülebilecek dev kabartma heykel, Sovyet halkının kalabalık şekilde zafer yürüyüşünü gösteriyor. Eserde, savaş sonrası dönemin ikonik yapıları fonunda farklı milletlerden, meslek ve yaştan, merkezde işçi ve çiftçi kadınlarınla çocukların olduğu insan figürleri yer alıyor.

Nasıl bir araya gelinir?

moskova4Bienale katılacak ve “Nasıl bir araya gelinir?” sorusuna yanıt arayacak uzmanlar:

Rem Koolhaas (Mimar), Saskia Sassen (Sosyolog), Ulrike Guérot (Politik bilimler uzmanı), Mariana Mazzucato (Ekonomist), Ines Weizman (Mimari teorisyeni), Ekber Abbas (Edebiyat profesörü), Evgeny Gontmakher (Ekonomist), Yanis Varoufakis (Ekonomist) ve Pascal Gielen (Sosyolog – Sanat tarihçi) 

Defne Ayas eş küratörlüğündeki bienale, Türkiye’den Burak Arıkan katılıyor. Farklı disiplinlerden diğer sanatçılar ise:

Babi Badalov, Sergey Bratkov, Honoré δ’O, Els Dietvorst, Fabrice Hyber, Elena Kholkina, Li Mu, Augustas Serapinas, Luc Tuymans, Peter Wächtler, Anastasiya Yarovenko, Qiu Zhijie, Constantin Zvezdochotov Saâdane Afif, Ricardo Brey, Vaast Colson, Gabriel Lester, Leon Kahane, Alevtina Kakhidze, Andrey Kuzkin, Taus Makhacheva, Mian Mian, David Polzin,  Suchan Kinoshita, Anton Vidokle, Simon Denny,  Maya Van Leemput, Birdhead, Ives Maes, Otto Snoek, Maarten Vanden Abeele, Maria Thereza Alves, Jimmie Durham, Keren Cytter, Ieva Epnere, Evgeny Granilshchikov, Almagul Menlibayeva, Nastio Mosquito, Chan-Kyong Park, Jon Rafman, Meggy Rustamova, Lu Yang.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal