6-7 Eylül, Aya Yorgi Kilisesi’nde anıldı

6-7 Eylül, Aya Yorgi Kilisesi’nde anıldı

6-7 Eylül olaylarının 60. yılında, İstanbul’da ilk kez anma ayini düzenlendi. Ayin, o dönemde hasara uğrayan, Yeniköy’deki Kudüs Rum Patrikhanesi’ne ait Aya Yorgi Kilisesi’nde yapıldı. Sabah 9.30’da başlayan anmada mevlit okutuldu. Ayine katılanlara Rumların ölülerinin ardından pişirdiği, buğdaydan yapılan bir tür helva olan koliva dağıtıldı.
ayayorgianma1Anmaya katılan Yeniköy Panayia Rum Kilisesi ve Mektebi Vakfı Başkanı Laki Vingas, yaşadıklarını şu sözlerle değerlendirdi:
“İnsanların ilgisiyle duygu yüklü bir buluşma oldu. Yalnızca hayatını kaybeden Rum vatandaşlarını değil, 6-7 Eylül’de onları koruyan, hayatlarını kurtaran Müslüman komşularımı da yad ettik. Elimizde böyle birçok örnek var. Örneğin ana kilisemiz, Yeniköy Panayia Rum Ortodoks Kilisesi, bir komiserin silahını çekip ‘buraya girmek için önce beni öldürmeniz gerekir’ diye karşı koymasıyla korunmuştu. İşte o insanları da yad ettik, çünkü onlar anonim kaldı ama biz onları saygıyla hatırlıyoruz.”
Laki Vingas, 6-7 Eylül olaylarının vatandaşlık fikrine zarar verdiğini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:
“O günlerin tahribatla değil, vatandaşlık kavramının savunulmasıyla anılması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü toplumun belli bir kısmını ötekileştirerek siyaset arenasında pazarlık konusu yaptılar. Rumlar belki kendi hayatlarını, mülkiyetlerini, mezarlarını, hayallerini kaybetti, yaşadıkları yerden gönderildiler ama onlardan geriye kalan manzara da hiç pozitif değil. Bunlar yaşanırken, onlar giderken, demokrasinin temelleri zarar görmüş oldu.”
Laki Vingas, yaşananların ardından ülkeyi terk eden komşularını “hayallerini zorlayarak geri dönmeye” çağırırken, son on yılda kendilerini toparlama gayreti içinde olduklarını ifade etti. Vingas, “Bu büyük mirası taşımak ve gelişmek toplum olarak kolay olmuyor. Ama şimdi daha özgüvenliyiz, daha şeffasız. Öteki toplumları anlamak adına gayret içindeyiz” dedi.
Aya Yorgi Kilisesi’nde yapılan anmada Yeniköylü şair Konstantinos Kavafis’in ünlü “Şehir” şiiri de seslendirildi:
Yeni bir ülke bulamazsın, başka bir deniz bulamazsın.
Bu şehir arkandan gelecektir.
Sen gene aynı sokaklarda dolaşacaksın,
aynı mahallede kocayacaksın;
aynı evlerde kır düşecek saçlarına.
Dönüp dolaşıp bu şehre geleceksin sonunda.
Başka bir şey umma-
Ömrünü nasıl tükettiysen burada, bu köşecikte,
öyle tükettin demektir bütün yeryüzünü de. 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal