589 yıllık köprü restorasyon sırasında yıkıldı

589 yıllık köprü restorasyon sırasında yıkıldı

Aydın’ın Karacasu ilçesinde, 589 yıllık tarihi geçmişe sahip olan, demir ve harç kullanılmadan yapılan Dandalaz Köprüsü, restorasyon sırasında yıkıldı.

1426 yılında Padişah 2. Murat tarafından Tavas yolu üzerinde dönemin kervan ve ticaret yolunu Dandalaz Çayı üzerinde birbirine bağlamak için kurulan köprünün bazı kemer taşları zamanla düştü. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile yapılan yazışmalar sonrasında İzmir Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü’nün restorasyon için üniversiteden bir profesöre hazırlattığı proje ihaleye açıldı.

KARACASU ILCESI'NDE, 589 YILLLIK TARIHI GECMISE SAHIP OLAN, DEMIR VE HARC KULLANILMADAN YAPILAN DANDALAZ KOPRUSU, GECEN OCAK AYINDAKI RESTORASYON CALISMALARI SIRASINDA YIKILDI. YAKLASIK 6 ASIR ONCESININ MIMARISIYLE YAPILAN KOPRUNUN GUNUMUZ MIMARISIYLE YAPILAN RESTORASYON SIRASINDA YIKILMASI AKILLARA BIR IHMAL MI VAR SORUSUNU GETIRIRKEN YUKLENICI FIRMANIN YONETIM KURULU BASKANI ABDURRAHMAN CABUK, KOPRUNUN AYAGINI TUTAN ZEMINDEKI SU BITKILERI NEDENIYLE FARKEDILMEYEN CATLAK VE HEYELANDAN YIKILDIGINI ILERI SURDU. (FOTO: MURAT GURKAN / KARACASU, DHA)

KARACASU ILCESI’NDE, 589 YILLLIK TARIHI GECMISE SAHIP OLAN, DEMIR VE HARC KULLANILMADAN YAPILAN DANDALAZ KOPRUSU, GECEN OCAK AYINDAKI RESTORASYON CALISMALARI SIRASINDA YIKILDI. YAKLASIK 6 ASIR ONCESININ MIMARISIYLE YAPILAN KOPRUNUN GUNUMUZ MIMARISIYLE YAPILAN RESTORASYON SIRASINDA YIKILMASI AKILLARA BIR IHMAL MI VAR SORUSUNU GETIRIRKEN YUKLENICI FIRMANIN YONETIM KURULU BASKANI ABDURRAHMAN CABUK, KOPRUNUN AYAGINI TUTAN ZEMINDEKI SU BITKILERI NEDENIYLE FARKEDILMEYEN CATLAK VE HEYELANDAN YIKILDIGINI ILERI SURDU. (FOTO: MURAT GURKAN / KARACASU, DHA)

Anıt eser olarak tescilli ve koruma altında olan köprünün restorasyon ihalesini o dönemde AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı olarak görev yapan ve 7 Haziran’daki genel seçimler öncesinde milletvekili adaylığı için görevinden ayrılan Abdurrahman Çabuk’un yönetim kurulu başkanı olduğu Çabuk İnşaat Mimarlık ve Mühendislik Şirketi aldı. Yüklenici firma 2014 yılının Eylül ayı başlarında Antiochia Afrodisias ile devamındaki diğer antik beldeler arasında önemli bir geçit olan köprüde restorasyon çalışmalarına başladı. 120 ton çelik kullanılarak askıya alınan köprü, geçen 30 Ocak’taki restorasyon çalışmaları sırasında yıkıldı.

Restorasyon sırasında 20’ye yakın işçinin çalıştığı köprünün mesai saatinin bitiminden kısa bir süre sonra yıkılması olası bir faciayı önledi. Yıkılan tarihi köprüde Karayolları, Aydın Müze Müdürlüğü ve İzmir II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu inceleme yapıp, “heyelandan yıkıldığına dair” rapor tuttu.

Tarih yok oldu

Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Aydın Valiliği’ne geçen şubat ayında konuyla ilgili bir bilgi notu gönderdi. Bu notta köprünün yağışlardan sonra heyelan sonucu hasar gördüğü belirtildi.

Yüze yakın koruma altındaki ev ve sokağı bulunan ve antik kent Afrodisias’ı da sınırlarının içinde bulunduran Karacasu’nun CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı, köprünün büyük ölçüde hasar görmesiyle birlikte tarihi dokunun da yok olduğunu söyledi. 

Tarihi köprünün dere yatağında bulunan bir ayağının üzerinde durduğu zeminde, restorasyon çalışmalarına başlanmadan daha önce heyelan nedeniyle çatlaklar oluştuğunu belirten yüklenici firma Çabuk İnşaat Mimarlık ve Mühendislik Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Çabuk ise köprünün yıkılmasında proje ve firma hatası olmadığını öne sürdü. Köprünün her an çökebilecek vaziyette olduğunu ileri süren Abdurrahman Çabuk, “Köprü zaten yıkılmış gibiydi. Bir ayağı yoktu. Her an göçebilecek vaziyetteydi. Vaktiyle biz, köprüyü yeni baştan askıya aldık, altına iskele kurduk. Köprünün hasar gören yerini restore etmek isterken dışındaki zeminde heyelan oldu. Zeminin heyelan yapma riski devam ediyor. Yeni baştan daha geniş kapsamlı bir projeyi gerektiriyor. Bu nedenle çalışılamıyor, dolayısıyla iş tasfiye edildi. Biz 30 Ocak 2015 tarihi itibariyle devreden çıktık” dedi.

İzmir 2’nci Bölge Müdürlüğü’nden bir yetkili, köprü restorasyonun ilk haliyle riskli olduğunu bu nedenle yıkılıp yeniden aslına uygun olarak yapılması gerektiğini iddia etti. Görüşünü, Anıtlar Kurulu’na kabul ettiremediklerini açıklayan İzmir 2’nci Bölge Müdürlüğü yetkilisi, proje ve firmanın herhangi bir kusuru olmadığını da öne sürdü. (DHA)

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal