55 gün oldu: Süryani aileden hâlâ haber yok

55 gün oldu: Süryani aileden hâlâ haber yok

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Süryani Köyü Mehre’de (Kovankaya) yaşayan Hurmuz ve Şimuni Diril çiftinden 55 gündür haber alınamıyor.

İstanbul Keldani Kilisesi Papazı Remzi Diril’in 71 yaşındaki babası Hurmuz ile 65 yaşındaki annesi Şimuni Diril’den 11 Ocak’tan beri haber alınamıyor.

55 gündür ailesi kayıp olan Remzi Diril, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Şırnak Valiliği, Beytüşşebap Kaymakamlığı ve İçişleri Bakanlığı’na seslendi. Diril, paylaşımına “55 -ELLİBEŞ- gün oldu. Annem ve babam halen yok. Sessizlik devam ediyor. Hava koşulları düzeliyor. Aramalar kolaylaşmaya başlamalı.Öyle değil mi?” diye yazdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Tuma Çelik, 16 Ocak 2020 Perşembe günü savcılığın dosyaya gizlilik kararı getirdiğini söylemişti.

Tuma Çelik, 15 Ocak’ta da şu bilgiyi paylaşmıştı:

“Kendilerinden haber alamadığımız çift, hem köyde hem de İstanbul’da ikâmet ediyor. Köyde kaybolan Diril çiftinin dışında, bir kişi yaşıyor. Yaşayan bir diğer kişi de akrabaları oluyor.

“Köy dağlık, askeri ve çoğu zaman yasaklı bir bölge. Kış koşulları sebebiyle biz de aile bireyleri de köye ulaşmakta sorun yaşıyoruz.

“Aile bireyleri de oldukça kaygılı kendileri de bölgeye ulaşamıyorlar. Aile bireyleriyle irtibat halindeyiz, yakından takip ediyoruz. Şırnak il örgütümüz durumla ilgileniyor. Bölgede arama çalışmaları sürüyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal