50 yıldır gözlerden uzak tutulan Torlonia Koleksiyonu dünya turuna çıkacak

50 yıldır gözlerden uzak tutulan Torlonia Koleksiyonu dünya turuna çıkacak

600’ü aşkın antik Yunan ve Roma heykelinden oluşan İtalyan Torlonia ailesine ait koleksiyon, on yıllardır saklı tutulmasının ardından Roma’da gözler önüne çıkacak. Dudak uçurtan sergi, 2020 yılının en önemli sergisi olabilir.

Dünyanın en iyi müzelerine rakip olacak özel koleksiyon, Torlonia ailesi ve İtalya hükümeti arasında bir anlaşma imzalanana kadar yarım yüzyıldır depoda duruyordu. Çığır açan anlaşma, koleksiyonun önemli parçalarının dünya turuna çıkmasının önünü açtı.

Torlonia Koleksiyonu, hâlâ özel sahipleri olan klasik heykel koleksiyonlarının en önemlilerinden biri. Depoda duran 620 eseri kendi gözleriyle gören insan sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Serginin eş küratörü olan tecrübeli sanat tarihçisi ve Los Angeles Getty Research Institute’nin eski direktörü Salvatore Settis, işi kabul etmeden önce heykelleri hiç görmemişti.

Yıllardır bunun üzerinde çalışan arkeolog Carlo Gasparri ile birlikte serginin eş küratörlüğünü üstlenen Settis, Artnet News’e verdiği röportajda koleksiyonu ilk görüşünün “şaşırtıcı, ödüllendirici ve inanılmaz derecede ümit verici” olduğunu söyledi. İki küratör, Roma’daki Palazzo Caffarelli’de nisan ayında görücüye çıkacak olan 96 heykel belirledi.

Şehrin Capitoline Müzesindeki yeni sergi yeri, mimar David Chipperfield tarafından modernize edildi.

Roma sergisi, dünya turunun ilk ayağı olacak. Vakıf, koleksiyona ABD ve Avrupa’da hangi müzelerin ev sahipliği yapacağını henüz duyurmadı. Ancak koleksiyonun, turun ardından İtalya’daki yeni Torlonia Müzesi’nde gösterileceği biliniyor.

‘Koleksiyonların koleksiyonu’

Torlonia ailesi, 18’inci ve 19’uncu yüzyıllarda Vatikan’ın maliyesini yöneterek büyük bir servet kurdu. Koleksiyonları, bu kadar uzun süre gizli ve özel tutuklarından dolayı sanat tarihçileri arasında bir efsane olarak görüldü. Çoğu uzman, bu koleksiyonu sadece 19’uncu yüzyıl tarihli bir katalogdan biliyor.

1875 yılında, o dönemin prensi Alessandro Torlonia, özel bir müze kurdu ve koleksiyonu Viadella Lungara’daki eski bir tahıl ambarında, sadece özel randevuyla ziyaretçilere sundu. Ancak koleksiyon, II. Dünya Savaşı’ndan sonra prensin haleflerinden biri tarafından depoya kaldırıldığından beri eserlere erişmek büyük ölçüde imkânsız hale geldi.

Koleksiyonun büyük kısmı, mali sıkıntılar yaşayan başka İtalyan aristokrat ailelerden alınan koleksiyonlarla oluşturuldu. Diğer parçalar, Torlonia ailesinin kendi topraklarında yapılan kazılarda ortaya çıktı.

Settis ve Gasparri, serginin “koleksiyonların koleksiyonu” olmasına odaklanılacağını açıkladı. Küratörler, “Bu koleksiyonlar 16’ncı yüzyıl Roma’sına kadar uzanan daha önceki koleksiyonlardan çok sayıda eser içeriyorlardı” dediler ve şöyle devam ettiler: “Bu yüzden sergileyeceklerimiz sadece Torlonia Koleksiyonu’ndan temsili bir seçim değil, aynı zamanda 16’ncı yüzyıldan 19’uncu yüzyıla kadar Roma antik koleksiyonu tarihinden bir kesit niteliği taşıyor.”

Yeni keşifler

Heykeller, sergilenmeden önce derinlemesine incelendi ve temizlendi. İtalyan lüks markası Bulgari tarafından desteklenen korumaları, klasik heykele yeni bakış açıları getirdi.

Projeyi denetlemekle görevli konservatör Anna Maria Carruba, 2016 yılından bu yana heykeller üzerinde çalışıyor. Carruba, Artnet News‘e verdiği röportajda, bir limanı tasvir edilen mermer kabartmanın hâlâ orijinal boyalı yüzeyinden izler taşındığını söyledi.

Klasik heykeller genellikle boyanırdı, ancak zamanla soluklaşan ve bazen de koleksiyoncular tarafından temizlenen heykellerde orijinal pigmentlerin kanıtlarını bulmak nadir karşılaşılan bir durum kabul ediliyor. Carruba, orijinal pigmentlerin izlerinin şunları içerdiğini açıklıyor: “Deniz için mavi, deniz fenerinin ateşi için kırmızı ve çerçevede yeşil ile sarı.”

Carruba, görevlerinin en zorunun tarihi müdahalelerin kaydedilmesi olduğunu, ancak bazılarının kendi başlarına önemli olduğunu belirtti. Örneğin, ünlü Barok heykeltıraş Gian Lorenzo Bernini, Yunan dönemine ait dinlenen keçi heykelini restore etmişti.

Tarihi bir anlaşma

İtalyan hükümeti, uzun zamandır bu efsane koleksiyona erişimi artırmak istiyordu. 40 yıldır politikacılar, aileyi, koleksiyonu halka sergilemeleri konusunda ikna etmeye çalışıyorlar, ancak mekân bulmakta zorlanıyorlardı. Üç ayrı müze projesi tartışıldı ancak bunlardan bir sonuç alınamadı.

2014 yılında, aile üyesi Alessandro Torlonia, koleksiyonu yönetmek için bir vakıf kurdu ve aile nihayet ölümünden bir yıl önce 2016 yılında İtalyan hükümeti ile bir anlaşma imzaladı. Kültür Bakanı Dario Franceschini, anlaşmayı “kültür yararına kamu ve özel alanlar arasında özgün işbirliğinin meyvesi” şeklinde tanımlayarak övdü.

Vakıf şu an Torlonia’nın torunu Alessandro Poma Murialdo tarafından yönetiliyor.

“Torlonia Mermerleri. Başyapıtlar Koleksiyonu” 4 Nisan 2020 ve 10 Ocak 2021 tarihleri arasında Roma’daki Palazzo Caffarelli’de sergilenecek.

 

Kaynak: Artnet News

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal