50 bin Kürtçe atasözü dört ciltte toplandı

50 bin Kürtçe atasözü dört ciltte toplandı

Yazar Mehmet Öncü’nün 50 bin Kürtçe atasözüne yer verdiği dört ciltlik “Gotinên Pêşiyan” kitabı yayımlandı. Çalışmada atasözlerinin hikâyeleri ve kaybolmaya yüz tutmuş kelimelerle de yer alıyor.

Mezopotamya Ajansı’ndan Dindar Karataş’ın haberine göre, araştırmacı-yazar Mehmet Öncü’nün kaleme aldığı dört ciltlik “Gotinên Pêşiyan (Kürtçe Atasözleri)” kitabı Van’daki Sîtav Yayınevi tarafından yayımlandı.

Toplam 4 bin 876 sayfadan oluşan dört ciltlik kitapta, 50 bin Kürtçe atasözüne yer verildi. Kitapta, taşıdıkları anlamlara göre 235 ayrı başlık altında toplanan atasözlerinin açıklamaları da yer aldı.

Yine, kitaptaki 2 bini aşkın atasözünün hikâyeleri ve kaybolmaya yüz tutan birçok kelime de dikkat çekiyor.

En büyük destekçisi annesi

Bugüne kadar dördü şiir ve ikisi roman olmak üzere toplam 24 eseri yayımlanan yazar Öncü, kitaptaki 50 bin atasözünden 30 binini kendisinin kayıt altına aldığını ve diğerlerini de farklı kaynaklardan topladığını aktardı.

1979 yılından bu yana Kürtçe atasözleri üzerine çalışma yaptığını aktaran Öncü, 1990’lı yıllarda yaşanan baskılar sırasında birçok çalışmasının kaybolduğunu kaydetti. O dönemlerde yapılan üst aramasında üzerinde 21 Kürtçe atasözünün çıktığını ve bundan kaynaklı günlerce gözaltında tutulduğunu belirten Öncü, baskılar sonrası çalışmalarını daha da yoğunlaştırdığını dile getirdi. Bu noktada en büyük destekçisinin annesi olduğunu ifade eden Öncü, bundan kaynaklı atasözleri kitabını annesine ithaf ettiğini kaydetti.

Kürtçenin zenginliği

Atasözlerini toplarken bir yandan da anlamlarını araştırdığını belirten Öncü, “Bu çalışmayı hemen hemen her yerde yürüttüm. Teknik eksikler vardı, bu nedenle kağıtlar üzerinde not alarak başladım. Sonra kasetler kullanmaya başladım” dedi.

2009 yılında 7 bin atasözünün yer aldığı bir kitabının yayımlandığını paylaşan Öncü, Kürtçenin zenginliğine işaret ederek, “İmkânlar oluşması halinde bu zenginlikler tek tek ortaya çıkacak” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal