48. İstanbul Müzik Festivali dijital programıyla tüm Türkiye’ye ulaşacak

48. İstanbul Müzik Festivali dijital programıyla tüm Türkiye’ye ulaşacak

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 48’incisi düzenlenecek olan İstanbul Müzik Festivali, Türkiye’nin dört bir yanındaki müzikseverlerle dijital ortamda buluşacak.

Haziran ayında düzenlenmesi planlanan festival salgın nedeniyle sonbahara ertelendi.

Dünyaca ünlü besteci Ludwig van Beethoven’ın 250. doğum yılı olan 2020, sanatçının doğum yeri Bonn başta olmak üzere, tüm dünyada çeşitli etkinliklerle “Beethoven Yılı” olarak kutlanmaya başladı. İstanbul Müzik Festivali de bestecinin  aydınlanma felsefesinden, eşitlik, kardeşlik, doğa sevgisi gibi değerlerinden ilhamla bu yıl “Beethoven’ın Aydınlık Dünyası” temasıyla düzenlenecek.

Tüm konserler çevrimiçi

Salgından dolayı tüm konserlerin çevrimiçi yayımlanacağı festival, online.iksv.org adresinden takip edilebilecek. Konserlere Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden erişilebilecek.

Festival kapsamında 18 Eylül’den itibaren her gün yeni bir konser erişime açılacak ve konserlere otuz gün süreyle ulaşılabilecek. İzleyiciler bilet satın aldıkları konserleri, izlemeye başladıktan sonra yedi gün boyunca görüntüleyebilecek.

Profesyonel ekipler tarafından, yüksek görüntü ve ses kalitesiyle kaydedilen konserlerin her biri 20 TL bilet fiyatıyla satışa sunulacak. Çevrimiçi konserlerin tamamı, fiyatı 250 TL olan kombine biletle de izlenebilecek.

Biletler, Siyah ve Beyaz Lale Kart üyeleri için 2 Eylül Çarşamba, Kırmızı, Sarı ve Turuncu Lale Kart üyeleri için ise 3 Eylül Perşembe günü 10.30’da satışa sunulacak. 4 Eylül Cuma günü saat 10.30 itibarıyla Eczacıbaşı Kültür Sanat Kart sahipleri de kartlarını kullanabilecek.

Açılış konseri 18 Eylül’de

Festival, 2019-2022 açılış konseri orkestrası olan Tekfen Filarmoni Orkestrası ile açılışını yapacak.

Şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki orkestranın sahnede keman sanatçısı Emre Engin’e eşlik ettiği konserin kaydı Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Meydanı’nda gerçekleşti. Koronavirüs önlemleri altında, yalnızca sınırlı sayıda Lale Kart üyesinin katılımıyla gerçekleşen konserde Beethoven, Mozart, Prokofiev ve Bartok’tan eserler seslendirildi.

Konserin video kaydı, sonbaharda gerçekleşecek festivalin dijital programında dinleyiciyle buluşacak.

Açılış konseri 18 Eylül Cuma günü saat 20.00’de online.iksv.org adresinde ve İKSV YouTube kanalında ücretsiz olarak yayımlanacak. Konser öncesinde  İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın açılış konuşması ile festivalin sunduğu ödüllere dair gösterimler yapılacak.

Çekimler tarihi mekânlarda yapıldı

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Tekfen Filarmoni Orkestrası, Wiener Akademie, Bilkent Senfoni Orkestrası, Kheops Ensemble, Philharmonix, Beethoven Trio Berlin, Borusan Quartet, Semplice Quartet gibi topluluklar ve Thomas Hampson, Víkingur Ólafsson, Benjamin Schmid, Anna Tifu, Bülent Evcil, Derya Türkan, Yurdal Tokcan, Gökhan Aybulus, Ezgi Karakaya, Pelin Halkacı Akın gibi solistlerin sahnede olduğu konserlerin çekimleri çeşitli tarihi mekânkarda gerçekleştirildi.

Konserler ve özel performanslar İstanbul’da Şerefiye Sarnıcı, Tekfur Sarayı, Hidiv Kasrı, Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi, Harbiye Saint Esprit Katedrali, Surp Hovhan Vosgeperan Ermeni Katolik Kilisesi, Süreyya Operası gibi şehrin çokkültürlü kimliği ve tarihi kültürel hazinelerini ortaya koyan mekânlarda; Ankara’da Bilkent Odeon’da, Avrupa’da ise Belçika, Almanya, Avusturya ve Hollanda’nın çeşitli şehirlerinde Stavelot Manastırı, Wonderfeel Festival Alanı, Schubert Kilisesi gibi tarihi mekânlarda profesyonel ekiplerce kaydedildi.

Onur Ödülü Ahmet Say’a, Yaşam Boyu Başarı Ödülü Alexander Rudin’e

Festivalin Onur Ödülü, müzik eğitimcisi ve müzik yazarı Ahmet Say’a sunulacak.

Festival kapsamında verilen Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise Rus ekolünün önde gelen temsilcilerinden Alexander Rudin’e takdim edilecek.

İKSV tarafından, geleceğin müzisyenlerinin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla 2012 yılından bu yana verilen Aydın Gün Teşvik Ödülü de keman sanatçısı Elvin Hoxha Ganiyev’in olacak.

Festival Orkestrası konseri 22 Eylül’de

Şef Cem Mansur yönetiminde Türkiye’nin en yetenekli genç kuşak müzisyenlerinden oluşacak orkestra ile müzik yorumuna nitelikli olduğu kadar dinamik ve yenilikçi bir yaklaşım getirmek amacıyla kurulan Festival Orkestrası’nın konseri Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi’nde kaydedildi.

Konser 22 Eylül Salı günü saat 20.00’de erişime açılacak.

Pastoral Dokuzlu ‘alla turca’ konseri 21 Eylül’de

Beethoven’ın 250. doğum yılı kutlamalarının merkezi konumundaki BTHVN2020 kapsamında gerçekleştirilen “Beethoven Pastoral Projesi”, doğanın tehdit altında olduğu ve insanlığın çevreyi ve kaynakları hızla tahrip ettiği günümüzde, dünyanın dört bir yanından sanatçıları insanlık ile doğanın uyumlu birlikteliğine dair kendi vizyonlarını geliştirmeye çağırıyor. Bu bağlamda festival kapsamında üç yeni eser sipariş edildi. Besteci Turgay Erdener’in Pastoral Dokuzlu “alla turca”nın ilkseslendirilişi festival kapsamında gerçekleşecek.

Festivalin Ernst von Siemens Müzik Vakfı fonu desteği ile Tekfen Vakfı ortak siparişi olan Hasan Uçarsu’nun “Toprak Sever İnsanları Birer Birer” adlı eseri ile İstanbul Müzik Festivali, Essen Philharmonie, Riga Güz Oda Müziği Festivali ve Hoffmann Vakfı Başkanı André Hoffmann’ın desteğiyle Wigmore Hall ortak siparişi, Peteris Vasks’ın bestelediği “Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 6”nın ise Türkiye’deki ilkseslendirilişi ise gelecek yıl festival kapsamında yapılacak.

Derya Türkan, Yurdal Tokcan, Serkan Mesut Halili, Aykut Köselerli, Kağan Yıldız ve Semplice Quartet’i  bir araya getiren Pastoral Dokuzlu “alla turca”, 27 Eylül Pazar günü saat 20.00’de erişime açılacak.

Birlikte Güçlü Sesler Korosu II konseri 2 Ekim’de

2019 yılında farklı engelleri olan çocuklar ve gençleri Barış İçin Müzik Korosu ile bir araya getiren Birlikte Güçlü Sesler Korosu, bu yıl Türkiyeli ve mülteci çocukları buluşturacak.

İKSV Alt Kat tarafından, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle hayata geçirilen projenin ikinci döneminde, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) de katkıları bulunuyor.

İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı, Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nden gelen çocuk ve gençlerden oluşan, şefliğini Zeynep Eren Kovankaya’nın üstlendiği koro, çok dilli bir repertuvarla festival izleyicisiyle buluşacak ve müziğin farklı kültürler arasındaki birleştirici gücünü ortaya koyacak.

Birlikte Güçlü Sesler Korosu II, 2 Ekim Cuma günü saat 20.00’de Festival Özel: BİFO “Baroktan Klasiğe” konseri öncesinde izlenebilecek.

Geleceğin kadın yıldızları

Festival kapsamında, TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası) işbirliğiyle 2018 yılında başlatılan ve geleceğin kadın müzisyenlerini destekleme amacını taşıyan “Yarının Kadın Yıldızları” projesi, üçüncü yılında, üstün yetenekli müzisyenlerin çalgı, şan ve şeflik branşlarında uluslararası arenadaki kariyerlerinin ilerlemesine destek olmaya devam ediyor.

“Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu”na lisans veya lisansüstü seviyesinde yurt dışında bir müzik okulundan kabul alan veya eğitimini sürdüren ya da kariyer gelişimine olumlu katkıda bulunacak ustalık sınıfı, orkestra seçmesi, yarışma gibi yurt dışı etkinlikler veya çalgı alımı gibi konularda desteğe ihtiyaç duyan kadın müzisyenler başvurabiliyor.

Başvurular, İKSV Genel Müdür Yardımcısı, müzikolog Dr. Yeşim Gürer Oymak başkanlığında, orkestra şefi ve CRR Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni Cem Mansur, keman sanatçısı ve orkestra şefi Hakan Şensoy, piyano ikilisi Ufuk & Bahar Dördüncü ve piyanist İris Şentürker’den oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilecek.

Destek almaya hak kazanan müzisyenler arasından Ece Selin Yüksel (flüt), İdil Bursa (viyolonsel), İlke Işı Tuncer (keman), İrem Özyiğit (kontrbas) ve Seher Karabiber (flüt) ile Süreyya Operası’nda gerçekleştirilen ve piyanist Ayşegül Sarıca’nın da kanaat önderi ve konuk sanatçı olarak yer aldığı Yarının Kadın Yıldızları konserinin kaydı 29 Eylül Salı günü saat 20.00’de dinleyicilerle buluşacak. Konser öncesinde İKSV YouTube, kanalında, gazeteci Melis Alphan’ın SosyalBen Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Ece Çiftçi ile söyleşisi yayımlanacak.

Festival programı hakkında detaylı bilgi edinmek için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal