44. İstanbul Müzik Festivali’nin teması Shakespeare

44. İstanbul Müzik Festivali’nin teması Shakespeare

İstanbul Müzik Festivali 2016 programını bugün festival direktörü Yeşim Gürer Oymak, Bülent Eczacıbaşı ve Gaye Akçen’in katıldıgı bir basın toplantısıyla duyurdu. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın bu sene 44’üncü kez düzenlediği İstanbul Müzik Festivali, ölümünün 400. yılında Shakespeare’i anıyor. Yazarın “Eğer müzik aşkın gıdasıysa, durmadan çalınız” sözlerinden ilham alan festivalin programında, Shakespeare oyunları klasik müzikle buluşacak. Festival, bu seneye özel bir projeye de ev sahipliği yapıyor. Orchestra of the Swan, soprano Ayşe Şenoğlu, kemancı Tamsin Waley-Cohen ve oyuncu Tilbe Saran , Mendelssohn’un “Bir Yaz Gecesi Rüyası” için bestelediği eser için bir araya gelecek. Tilbe Saran aynı zamanda Mert Fırat ile birlikte 10 Haziran günü Sent Antuan Alt Kilisesi’nde piyanist Alexei Volvodin’in konserinde katılacak ve ikili birlikte Shakespeare oyunlarından sahneler canlandıracak.

Festivalin andığı tek isim Shakespeare değil. 11 Haziran günü Süreyya Operası’nda, Yaşar Kemal’in 1978 tarihli “Deniz Küstü” romanından uyarlanan müzik tiyatrosu, Michael Ellison’un müziği ve Zeynep Tanbar’ın koreografisiyle dünya prömiyerini yapacak. Geçtiğimiz sene 100. doğum yılı sebebiyle anılan Edith Piaf, Richard Galliano ve Sylvain Luc ikilisinin 22 Haziran günü vereceği konserle tekrar hatırlanacak.

Festivalin Onur Ödülü besteci İlhan Baran’a verilecek. Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise iki Grammy sahibi piyanist Murray Perahia’a sunulacak. Perahia 6 Haziran günü ödülünü kabul ettikten sonra Academy of St Martin in the Fields oda orkestrası ile birlikte konser verecek.

1-24 Haziran tarihlerinde düzenlenecek festival aralarında Murray Perahia, Angel Blue, Gautier Capuçon, Viyana Senfoni Orkestrası, Venedik Barok Orkestrası ve Varşova Flarmoni’nin de olduğu yaklaşık 600 yerli ve yabancı sanatçıyı izleme imkanı sunacak.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal