40. İstanbul Film Festivali’ne başvurular başladı

40. İstanbul Film Festivali’ne başvurular başladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 40’ıncısı düzenlenecek olan İstanbul Film Festivali’ne başvurular başladı. Festival 2 Nisan-29 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek.

Festival programında yer alacak filmler için son başvuru tarihi 26 Mart olarak belirlendi.

Pandemi nedeniyle bir kısmı internet üzerinden gerçekleştirilecek olan festival 2 Nisan’da çevrimiçi olarak başlayacak. Haziran ayında da festival, yarışmalı bölümleriyle sinemalarda, açık hava mekânlarında ve yine çevrimiçi ortamda izleyicisiyle buluşacak. Ulusal yarışmalar ise 18-29 Haziran’da yapılacak.

Festivalde, dünya sinemasından örneklere, Türkiye sinemasının en yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde ilkgösterimini yapmış ödüllü filmlere, klasiklere ve yeni keşiflere yer verilecek.

Kategoriler

Festivalin Türkiye Sineması bölümündeki filmler, Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıkları altında izleyiciyle buluşacak.

Ulusal Yarışma’da büyük ödül olarak en iyi filme verilen Altın Lale’nin yanı sıra, festivalin kurucularından Onat Kutlar adına jüri özel ödülü, en iyi yönetmen, en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi senaryo, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi kurgu ve en iyi özgün müzik dallarında da birer ödül veriliyor.

Festivalde ayrıca Seyfi Teoman adına en iyi ilk film ödülü de veriliyor.

Festivalin Türkiye Sineması danışma kurulu, sinema yazarları Engin Ertan, Kaan Karsan, Nil Kural ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşuyor.

Festivale başvuru göndermek ve daha detaylı bilgi edinmek için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal