40. İstanbul Film Festivali: En iyi belgesel ‘Anima’, en iyi kısa film ‘Suçlular’

40. İstanbul Film Festivali: En iyi belgesel ‘Anima’, en iyi kısa film ‘Suçlular’

40. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması ödülleri sahiplerini buldu. En iyi belgesel ödülü Yusuf Emre Yalçın’ın yönettiği “Anima”ya değer görülürken, en iyi kısa film ödülünün sahibi “Suçlular” filmiyle Serhat Karaaslan oldu.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 40’ıncısı düzenlenen İstanbul Film Festivali 1 Nisan’da ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 29 Haziran’da sona erecek festivalde 20-30 Mayıs tarihleri arasında festivalin Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film yarışması programlarının gösterimleri gerçekleştirildi.

En iyi belgesel ‘Anima’

Ulusal Belgesel Yarışması kapsamında yarışan 9 filmi yönetmenler Serdar Kökçeoğlu ve Martina Priessner ile yönetmen ve yapımcı Hasan Söylemez’den oluşan jüri değerlendirdi.

Jürinin kararıyla bu yıl festivalin Belgesel Kuşağı Tema Sponsoru da olan Discovery+ tarafından 20 bin TL para ödülüyle desteklenen en iyi belgesel ödülü Yusuf Emre Yalçın’ın yönettiği “Anima”nın oldu.

Ulusal Belgesel Yarışması’nda Etna Özbek imzalı “Nosema” ile Sidar İnan Erçelik imzalı “Rüzgâr Tayı” filmlerine Mansiyon verildi.

En iyi kısa film ‘Suçlular’

“Suçlular”

Ulusal Kısa Film Yarışması kapsamında yarışan 13 filmi oyuncu ve yapımcı Nazlı Bulum, yönetmen Engin Erden ve sinema yazarı Selin Gürel’den oluşan jüri değerlendirdi.

Jürinin kararıyla Anadolu Efes tarafından 5 bin TL para ödülüyle desteklenen en iyi kısa film ödülü Serhat Karaaslan‘ın yönettiği “Suçlular” filmine değer görüldü.

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda Malaz Usta’nın yönettiği “Sürgünde Bir Yıl” filmine Mansiyon verildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal