39. İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale ödülü ‘Atlantis’in

39. İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale ödülü ‘Atlantis’in

39. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma bölümünde en iyi filme verilen Altın Lale ödülünü Valentyn Vasyanovych imzalı “Atlantis” kazanırken, en iyi belgesel ödülü ise Deniz Tortum’un “Maddenin Halleri” filmine değer görüldü.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği 39. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma ve Ulusal Belgesel Yarışması ödülleri dün akşam Salon İKSV’de yapılan törenle sahiplerini buldu.

Başkanlığını yönetmen Tayfun Pirselimoğlu’nun üstlendiği Uluslararası Yarışma jürisinde yönetmen Burak Çevik, oyuncu Hazar Ergüçlü, sinema tarihçisi ve programcı Jasmin Basic ile dağıtımcı Anthony Bobeau yer aldı.12 filmi değerlendiren jüri Altın Lale ödülünü Ukraynalı yönetmen Valentyn Vasyanovych’in yönettiği “Atlantis” filmine verdi. “Atlantis” ayrıca FIPRESCI Ödülü’nün de sahibi oldu.

Yönetmen Rûken Tekeş’in başkanlığında yapımcı-yönetmen Yasin Ali Türkeri ve yönetmen-sanatçı Ezgi Kılınçaslan’dan oluşan jüri 11 filmin yarıştığı Ulusal Belgesel Yarışması’nda en iyi belgesel ödülünü  Deniz Tortum’un yönettiği “Maddenin Halleri”ne değer gördü.

“Maddenin Halleri” 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ardından İstanbul’da da bu ödülü kazanarak ekim ayında düzenlenen iyi büyük festivalde de en iyi belgesel ödülünü kazanmış oldu. Film ayrıca 8. Engelsiz Filmler Festivali’nde de en iyi film seçilmişti.

39. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma ve Ulusal Belgesel Yarışması’nda kazanan yapımlar şöyle:

Uluslararası Yarışma

En İyi Film: “Atlantis” (Yön: Valentyn Vasyanovych)

Jüri Özel Ödülü: “Denizaltısı da Olsun İsteyen Cam Temizleyici” (Chico ventana también quisiera tener un submarino, Yön: Alex Piperno)

Mansiyon: “Mickey ve Ayı” (Mickey and the Bear, Yön: Camila Morrone)

Halk Ödülü: “Oğul–Ana” (Pesar-Madar, Yön: Mahnaz Mohammadi)

FIPRESCI Ödülü: “Atlantis” (Yön: Valentyn Vasyanovych)

Ulusal Belgesel Yarışması

En İyi Belgesel: “Maddenin Halleri” (Yön: Deniz Tortum)

Mansiyon: “Ah Gözel İstanbul” (Yön: Zeynep Dadak) ve Mimaroğlu (Yön: Serdar Kökçeoğlu)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal