38. İstanbul Film Festivali 186 filmi ağırlıyor

38. İstanbul Film Festivali 186 filmi ağırlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 5 – 16 Nisan tarihleri arasında 38’incisi düzenlenecek olan İstanbul Film Festivali, 45 ülkeden 187 yönetmenin imzasını taşıyan 175 uzun metrajlı ve 11 kısa metrajlı filme ev sahipliği yapacak.

Usta yönetmenlerin yeni filmlerinden genç yönetmenlerin yaratıcı yapımlarına geniş perspektiften çok sayıda filmin yer alacağı festival bu yıl, vefatının 20’nci yıldönümü olan yönetmen Stanley Kubrick’i anıyor.

“Başyapıt Fabrikası: Kubrick” başlıklı özel bölümle yönetmenin tüm filmlerini ağırlayacak olan festival, bu yılki festival afişine de Kubrick’in kült yapımlarından “Otomatik Protakal” adlı filmdeki Alex adlı karakteri taşıyor. Afiş görseli, insan yüzlerini iki parçaya bölerek yanılsamalar yaratan Doublefaced serisiyle tanınan çok yönlü sanatçı Sebastian Bienek’in imzasını taşıyor.

Açılış filmi: ‘Edmond’

Festivalin açılışı, “Fransız tiyatrosunun prensi” diye nitelenen dramaturg, oyuncu ve oyun yazarı Alexis Michalik’in son filmi olan “Edmond” ile yapılacak. Pek çok kez Molière ödülüne değer görülen sanatçı, aynı adlı oyununu sinemaya uyarlanmasını da üstlendi.

Açılışın ardından festivalin Galalar başlıklı bölümünde gösterilecek olan film, 1897’de, Paris’te yaşayan genç yazar Edmond Rostand’ın kaleme aldığı ve şanı yüzyılları aşan oyunu “Cyrano de Bergerac”ın ortaya çıkış hikâyesini anlatıyor.

Sinema Ödülleri 4 Nisan’da verilecek

Festival komitesi tarafından sinemaya gönül ve emek veren sanatçılara takdim edilen Sinema Ödülleri, 4 Nisan Perşembe gecesi UNIQ İstanbul’da yapılacak olan 38. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde sahipleriyle buluşacak.

Bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü yönetmen Şerif Gören’e, Sinema Onur Ödülleri oyuncu ve yapımcı Göksel Arsoy ile oyuncu Selda Alkor’a, Sinema Emek Ödülü ise akademisyen Jak Şalom’a değer görüldü.

Festival Yarışmaları

Festival kapsamında Uluslararası Yarışma, Sinemada İnsan Hakları Yarışması, Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film kategorilerinde düzenlenecek olan yarışmalar 10 Nisan’da başlayacak. Kazananlar ise 16 Nisan’da düzenlenecek olan ödül töreninde açıklanacak.

Uluslararası Yarışma, Sinemada İnsan Hakları Yarışması, Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film kategorilerinde yarışacak olan filmler şöyle:

Uluslararası Yarışma:

Ödüllü yönetmen Lynne Ramsay’in başkanlığı üstlendiği yarışma jürisinde Kanadalı yönetmen Philippe Lesage, birçok festivalden ödülle ayrılan oyuncu Damla Sönmez, İrlanda’nın en tanınmış ve saygın yeni nesil oyuncularından Moe Dunford ve Berlin Film Festivali Avrupa Film Marketi direktörü Matthijs Wouter Knol yer alıyor.

Uluslararası Yarışma başlıklı bölümde,“sinemaya yeni bakışlar” temasını izleyen ve festivalin büyük ödülü olan Altın Lale için yarışan 10 ülkeden 12 film şöyle:

“Border” – Ali Abbasi – İsveç/Danimarka

“Nebula” – Tarık Aktaş – Türkiye

“Talking About Trees” – Suhaib Gasmelbari – Sudan/Fransa/Çad

“Bait” – Mark Jenkin – Birleşik Krallık

“Diane” – Kent Jones – ABD

“House of Hummingbird” – Bora Kim/Güney Kore

“Rojo” – Benjamin Naishtat – Arjantin/Belçika/Brezilya/Almanya/Fransa/İsviçre

“To the Ends of the World” – Guillaume Nicloux – Fransa/Belçika

“In Fabric” – Peter Strickland – Birleşik Krallık

“Beloved” – Yaser Talebi – İran

“Aether” – Rûken Tekeş – Türkiye/İtalya

“Jumpman” – Ivan I. Tverdovsky – Rusya/Litvanya/İrlanda/Fransa

Ulusal Yarışma:

Yönetmen Ümit Ünal’ın başkanlığını üstlendiği jüride görüntü yönetmeni Andreas Sinanos, oyuncular Derya Alabora ve Alican Yücesoy ile yazar ve senarist Gaye Boralıoğlu yer alıyor.

Ulusal Yarışma Jürisi en iyi film, en iyi yönetmen, jüri özel ödülü, en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi senaryo, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi kurgu ve en iyi müzik olmak üzere toplam 9 dalda ödül verecek.

Ulusal Yarışma’da Altın Lale Ödülü için, yapımı 2018-2019 sezonunda tamamlanan 9 film yarışacak:

“Nebula” – Tarık Aktaş

“Kız Kardeşler” – Emin Alper

“Aden” – Barış Atay

“Kardeşler” – Ömür Atay

“Güvercin Hırsızları” – Osman Nail Doğan

“Görülmüştür” – Serhat Karaaslan

“İçerdekiler” – Hüseyin Karabey

“Saf” – Ali Vatansever

“Yuva” – Emre Yeksan

Yarışma dışı:

“Kader Postası” / Elif Akarsu Polat, Çiğdem Bozalı

“Arada” / Ali Kemal Çınar

“Suç Unsuru” / Süleyman Arda Eminçe

“Son Çıkış” / Ramin Matin

Sinemada İnsan Hakları Yarışması:

Yarışma jürisinde, ilk uzun metrajlı filmi “Islık Çalmak İstersem, Çalarım” ile Berlin’de Jüri Büyük Ödülü ve sinemada yenilikçilik için verilen Alfred Bauer ödülünü, ikinci filmi “Box” ile Karlovy Vary’de FIPRESCI Ödülü’nü kazanan Romanyalı yönetmen Florin Şerban; oyuncu, yönetmen ve tiyatro yazarı Nihal Koldaş ile yönetmen ve video sanatçısı Adrian Figueroa yer alıyor. Filmler şöyle:

“Decembers” – Enrique Castro Rios – Panama/Kolombiya

“Adopt a Daddy” – Xavier de Choudens – Fransa

“Another Day of Life” – Raul de la Fuente, Damian Nenow – Polonya/İspanya/Almanya/Macaristan

“Angels Are Made of Light” – James Longley – ABD/Danimarka/Norveç

“#FEMALE PLEASURE” – Barbara Miller – İsviçre/Almanya

What You Gonna Do When the World’s on Fire?” – Roberto Minervini – İtalya/ABD/Fransa

“Marighella” – Wagner Moura – Brezilya

“Joy” – Sudabeh Mortezai – Avusturya

“Angelo” – Markus Schleinzer – Avusturya/Lüksemburg

“Saf” – Ali Vatansever – Türkiye/Almanya/Romanya

Ulusal Belgesel Yarışması:

Ulusal Belgesel Yarışma Jürisi’nde yönetmen ve yapımcı Melek Ulagay Taylan, yönetmen Diana Näcke ve yönetmen Didem Pekün yer alıyor. Filmler şöyle:

“Meleklerin Koruyucusu” / Ensar Altay

“Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne?” / Rena Lusin Bitmez

“Şehitler” / Köken Ergun

“Yaz Kış Demeden” / Zeynep Güzel

“Köpek Filmi” / Cem Hakverdi

“Bulutlar” / Osman Nuri İyem

“Kâzım” / Dilek Kaya

“Gulyabani” / Gürcan Keltek

“Baştan Başa” / Aylin Kuryel, Fırat Yücel

“Vargit Zamanı” / Orhan Tekeoğlu

“Aether” / Rûken Tekeş

Yarışma dışı:

“Amina” / Kıvılcım Akay

Ulusal Kısa Film Yarışması:

Yarışmanın jürisinde ödüllü kısa film yönetmeni Umut Subaşı, oyuncu Esme Madra ve oyuncu Halil Babür yer alıyor.

Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) jürisi de yarışmadaki bir filme ödül verecek. Filmler şöyle:

“Akvaryum” / Anıl Kaya, Özgür Önurme

“Sonsuz” / Murat Çetinkaya

“Gümüş” / Deniz Telek

“Avarya” / Gökalp Gönen

“Giderayak” / Özgür Cem Aksoy

“Durgun Suyun Sayhası” / Yusuf Elbaşı

“Kuyruk” / Yiğit Hepsev

“Pantolon” / Pantor / Tahsin Özmen

“Sevinç Vesaire” / Kurtcebe Turgul

“Görüşme” / Vehbi Bozdağ

“Amca” / Senem Bay

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü:

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisinde Berlin Film Festivali Forum bölümünün program yöneticisi ve küratörü Anna Hoffman, yönetmen Banu Sıvacı ve oyuncu Elit İşcan yer alıyor.

Türkiye Sineması bölümünde yer alan Türkiye yapımı uzun metrajlı kurmaca 6 ilk film ödüle aday olacak:

“Nebula” / Tarık Aktaş

“Kardeşler” / Ömür Atay

“Güvercin Hırsızları” / Osman Nail Doğan

“Görülmüştür” / Serhat Karaaslan

“Kader Postası” / Elif Akarsu Polat, Çiğdem Bozalı

“Suç Unsuru” / Süleyman Arda Eminçe

FIPRESCI Ödülü:

Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birlikleri Federasyonu (FIPRESCI) Ulusal Yarışma, Uluslararası Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması’ndan birer filme FIPRESCI Ödülü verecek.

Başkanlığını Rusya’dan Victoriia Smirnova’nın üstlendiği jüride Brezilya’dan Elaine Guerini, İspanya’dan Margarita Chapatte ve Fransa’dan Nada Azhari Gillon, Romanya’dan Angelo Mitchievici, Türkiye’den Okan Arpaç ve Roggero Calich yer alıyor.

Galalar

Dünya çapında ses getiren yapımların Türkiye’deki ilk gösterimlerini gerçekleştireceği Galalar başlıklı bölümde gösterilecek filmler: Shakespeare’in hayat hikâyesinden bir kesitin anlatıldığı “Hepsi Gerçek”, Juliette Binoche ve Robert Pattinson’ın başrolleri paylaştığı “High Life”, Ralph Fiennes imzalı “Beyaz Karga”, Oscar ödüllü yönetmen Barry Jenkins’in son filmi “Sokağın Dili Olsa”, Neil Jordan’ın imzasını taşıyan bir psikolojik gerilim filmi “Greta”, Karyn Kusama ve Nicole Kidman’lı “Destroyer”, Sebastián Lelio’nun yönetmenliğinde çekilen “Gloria Bell”, François Ozon’a Berlin’de jüri büyük ödülünü kazandıran “Yüzleşme”, Berlinale’in açılış filmi olan “Yabancıların Nezaketi”, Mel Gibson ve Vince Vaughn’lu polisiye filmi “Adaletsiz”

Yanı sıra Netflix Türkiye’nin ilk orijinal yapımı olan “Hakan: Muhafız”ın ikinci sezon galası da festival kapsamında gerçekleşecek. Gecede dizinin ikinci sezonundan ilk iki bölüm gösterilecek.

‘Başyapıt Fabrikası: Kubrick’

Festival kapsamında yer alan “Başyapıt Fabrikası: Kubrick” başlıklı özel bölümde, Kubrick’in yönetmenlik kariyeri boyunca çektiği 13 uzun metraj filmin yenilenmiş kopyaları gösterilecek: “Eyes Wide Shut / Gözleri Tamamen Kapalı” (1999), “Full Metal Jacket” (1987), “The Shining / Cinnet” (1980), “Barry Lyndon” (1975), “A Clockwork Orange / Otomatik Portakal” (1971)“2001: A Space Odyssey / 2001: Uzay Macerası” (1968),  “Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb / Dr. Garipaşk”  (1964), “Lolita” (1962) , “Spartacus” (1960), “Paths of Glory / Zafer Yolları” (1957), “The Killing / Son Darbe” (1956), “Killer’s Kiss / Katilin Busesi”(1955) , “Fear and Desire / Korku ve İstek” (1953)

‘On Kadın’

Şerif Gören’in 1987 yapımı “On Kadın” adlı filmi restore edilerek izleyiciyle buluşacak. Atlas Production tarafından restore edilen film, festivalde “Dünden Bugüne Türk Klasikleri” bölümünde gösterilecek.

Senaryosunu Hüseyin Kuzu’nun kaleme aldığı “On Kadın” adlı film, hepsine Türkân Şoray’ın hayat verdiği kadın portreleri üzerinden ataerkil düzende yaşamaya çalışan kadınlara değiniyor. Cinsiyet eşitliği, kadına şiddet, kadının toplumdaki yeri, toplumda cinsiyet rolleri, modernleşme, toplum baskısı, sosyal haklar ve bireysellik gibi alt metinleri işleyen film; gazeteci, ana-kız, gelin, köylü kadın, feminist gibi kadın karakterleri bir çatı altında toplayarak farklı kesimlerden örneklemeler sunuyor.

Filmde Türkân Şoray’a Erdal Özyağcılar, Songül Ülkü, Bilâl İnci, Hale Akınlı, Asuman Arsan, Oktay Sözbir, Yavuzer Çetinkaya, Sükan Kahraman, Bora Ayanoğlu, Şule Yaşar, Nizam Ergüden, Selma Tarcan, Orhan Alkaya ve Gülsen Tuncer eşlik ediyor. Kadir ve Ferit Turgut’un yapımcılığında çekilen filmin kurgusunu Mustafa Kul, görüntü yönetmenliğini Erdal Kahraman, sanat yönetmenliğini ise Naz Erayda üstleniyor.

Müzikleri Atilla Van’ın imzasını taşıyan “On Kadın” adlı filmde Türkân Şoray’ın hayat verdiği kadın karakterleri seslendiren sanatçılar ise şöyle: Bedia Ener, Arsen Gürzap, Celile Toyon, Güler Ökten, Aliye Uzunatağan, Alev Koral, Nevin Akkaya, Zerrin Sümer ve Neval Yalçın.

Filmin yeni kopyası 10 Nisan’da, Cinemaximum City’s Nişantaşı’nda saat 19.00’da izlenebilir.

Köprüde Buluşmalar

Türkiye ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristlerin uluslararası sinema profesyonelleriyle buluştuğu 14. Köprüde Buluşmalar etkinliği festival kapsamında 7 – 12 Nisan tarihlerinde düzenlenecek.

Türkiye’de bu alanda yapılan ilk etkinlik olma özelliğine sahip olan Köprüde Buluşmalar; Film Geliştirme, Work in Progress ve Komşular atölyelerinde Türkiye’den ve komşu ülkelerden sinemacılara uzun metraj kurmaca ve belgesel projeleriyle post-prodüksiyon aşamasındaki filmlerinin uluslararası çapta ilk sektörel sunumlarını yapmak için olanak yaratmakla beraber artistik ve finansal ortak yapımlar için de ortam oluşturuyor.

Köprüde Buluşmalar Atölye Ödülleri, 12 Nisan’da yapılacak törenle sahiplerini bulacak.

Öte yandan buluşmalar kapsamında uzmanların katılımıyla düzenlenen, film yapımına dair başlıkların irdelendiği ve görsel-işitsel sektördeki yeniliklerin ele alındığı Sinema Konuşmaları başlıklı etkinlik de herkese açık olarak gerçekleştirilecek.

Filmler 8 salonda gösterilecek

38. İstanbul Film Festivali’nde gösterilecek olan filmler bu yıl, Beyoğlu’nda Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi Oditoryumu; Nişantaşı’nda Cinemaximum City’s (Salon 7, Salon 3); Gayrettepe’de Cinemaximum Zorlu (Salon 8) ve Kadıköy’de Rexx Sineması ve Kadıköy Sineması olmak üzere 8 salonda gösterilecek.

Gösterimler 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30 saatlerinde yapılacak.

Festival hamilerinin desteğiyle hafta içi 11.00, 13.30 ve 16.00 seanslarının öğrenci biletleri 2 TL olacak.

Daha detaylı bilgi edinmek için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal