27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin finalistleri belli oldu

27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin finalistleri belli oldu

Bu yıl 27’ncisi düzenlenecek olan Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Yarışması’nda yer alacak filmler belli oldu.

Bu yıl pandemi tedbirlerine uygun olarak 14-20 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Yarışması’nda Anıl Gelberi’nin yönettiği “Plaza”, Barış Hancıoğulları’nın yönettiği “Yeniden Leyla”, Ercan Kesal’ın yönettiği “Nasipse Adayız”, Fatih Özcan’ın yönettiği “Mavzer”, Faysal Soysal’ın yönettiği “Ceviz Ağacı”, Gökçin Dokumacı’nın yönettiği “Kuyudaki Taş”, Hacı Orman’ın yönettiği “Körleşme”, Leyla Yılmaz’ın yönettiği Bilmemek, Onur Ünlü’nün yönettiği “Topal Şükran’ın Maceraları” ve Umut Evirgen’in yönettiği “Ben Bir Denizim” olmak üzere on film yarışmaya hak kazandı.

İki filmin dünyadaki ilkgösteriminin, bir diğerinin ise Türkiye’deki ilkgösteriminin yapılacağı festival, beş yapımın da yönetmenlerin ilk filmi olmalarıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Yönetmenlerin ilk filmleri

Anıl Gelberi’nin yönettiği “Plaza”, Barış Hancıoğulları’nın yönettiği “Yeniden Leyla”, Ercan Kesal’ın yönettiği “Nasipse Adayız”, Hacı Orman’ın yönettiği “Körleşme” ve Umut Evirgen’in yönettiği “Ben Bir Denizim” filmleri, yönetmenlerin ilk filmi olma özelliğini taşıyor.

Üç filmin ilkgösterimi yapılacak

Barış Hancıoğlulları imzalı “Yeniden Leyla” ve Umut Evirgen’in yönettiği “Ben Bir Denizim” filmleri dünyadaki ilkgösterimlerini festival kapsamında Adana’da yapacak. 26. Uluslararası Saraybosna Film Festivali’nde ilk kez izleyiciyle buluşan, Fatih Özcan imzalı “Mavzer” filmi ise Altın Koza’da Türkiye’deki ilkgösterimini gerçekleştirecek.

Başkanlığını oyuncu Füsun Demirel’in üstlendiği festival jürisi görüntü yönetmeni Feza Çaldıran, oyuncu Damla Sönmez, yönetmen Seren Yüce, müzisyen Can Atilla, yazar Ayfer Tunç ve sinema yazarı Sevin Okyay’dan oluşuyor.

Salgın tedbirleri kapsamında festivalin bu yılki içeriği Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması ve Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması’yla sınırlandırıldı. Festival kapsamında verilen Altın Koza Ödülleri eylül ayında düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülleri ve Orhan Kemal Emek Ödülleri de aynı törende sahiplerine takdim edilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal