24. İstanbul LGBTİ Onur Haftası destek bekliyor

24. İstanbul LGBTİ Onur Haftası destek bekliyor

Her yıl haziran ayının son haftasında düzenlenen ve bağımsız-gönüllü Onur Haftası komitesi tarafından düzenlenen İstanbul LGBTİ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks) Onur Haftası, maddi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için indiegogo aracılığıyla bir destek kampanyası başlattı.

Onur Haftası’nın tarihi, 60’lı yıllara kadar uzanıyor. 28 Haziran 1969 günü, New York’taki Stonewall Inn adlı barda eşcinsel ve trans bireyler uzun süredir kendilerine uygulanan baskı ve şiddete karşı ayaklanmış, baskına gelen polisi bara hapsetmiş, yapılan eylemler ve çatışmalar dört gün boyunca sokaklara yayılmıştı. LGBTİ mücadelenin dönüm noktalarından biri olan bu gün, dünyanın her yerinde Onur Haftası olarak kutlanıyor. Türkiye’de ise Onur Haftası ilk defa “Cinsel Özgürlük Haftası” adı altında, 1993 yılında kutlanmak istendi. Ancak valiliğin yasaklaması, yapılan gözaltılar ve yurtdışından gelen konukların sınır dışı edilmesi sonucu Onur Yürüyüşü gerçekleştirilemedi. İlk İstanbul Onur Yürüyüşü 2003’te, Onur Haftası gerçekleştirilmeye başlandıktan tam on yıl sonra yapıldı.

Tam bir hafta boyunca LGBTİ gündemini meşgul eden konularda panel ve atölyeler düzenleyen, Hormonlu Domates Ödül Töreni ile açık bir oylama sürecinin sonunda seçilen yılın en homofobik ve transfobik kişilerine ödül veren, piknik ve partiler organize eden Onur Haftası Komitesi, şehir dışından katılacak eylemcilerin ve panel katılımcılarının yol masrafları ve yürüyüş sırasında kullanılacak malzemelerin masrafları için kitle fonunu kullanacaklarını açıkladı. Kampanyaya herkes, dilediği miktarda para vererek destek olabiliyor.

24 senedir düzenlenen LGBTİ buluşması, son 13 senedir kitlesel Onur Yürüyüşü ile son buluyor. Başta 20-30 kişinin katılımıyla gerçekleşen yürüyüş, geçtiğimiz yıllarda onbinlerce kişinin katılımıyla gerçekleşmeye başladı. Geçtiğimiz sene ise tarihinde ilk defa Onur Yürüyüşü polis müdahalesi ile karşılaştı.

24. İstanbul LGBTİ Onur Haftası, 20-26 Haziran 2016 tarihlerinde gerçekleşecek. Kampanyaya destek olmak için burası ziyaret edilebilir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal