2020 SXSW Film Festivali çevrimiçi düzenlenecek

2020 SXSW Film Festivali çevrimiçi düzenlenecek

Koronavirüs salgını nedeniyle iptal edilen 2020 SXSW Film Festivali, Amazon işbirliğinde çevrimiçi olarak düzenlenecek. Çevrimiçi film festivalinin bu ayın sonunda başlaması bekleniyor.

Bilindiği üzere koronavirüs salgını nedeniyle filmlerin gösterim tarihi ertelenirken; çeşitli sinema organizasyonları ve film festivalleri ertelenme ya da iptal edilme durumuyla karşı karşıya kalmış, bu doğrultuda bu yıl 13-22 Mart tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 2020 SXSW Film Festivali de iptal etmişti.

FilmLoverss’ın IndieWire’dan aktardığı habere göre,  koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen 2020 SXSW Film Festivali, Amazon işbirliğinde çevrimiçi olarak düzenlenecek. Sadece film gösterimlerine değil, konserlere ve interaktif deneyimlere de ev sahipliği yapan festival, seçkisindeki birçok filmi ücretsiz olarak izleyiciyle buluşturmak için Amazon Prime Video ile güçlerini birleştiriyor.

“Prime Video presents the SXSW 2020 Film Festival Collection” adlı bu yeni girişim, SXSW Film Festivali seçkisindeki film yapımcılarına 10 gün boyunca ABD’de sadece Prime Video’da yayımlanacak olan bu çevrimiçi film festivaline katılma şansı sunuyor. Katılmayı seçen film yapımcıları, filmlerini 10 günlük süre boyunca göstermek için belli bir ücret de alacak. Film yapımcılarıyla iletişime geçen SXSW Film Festivali yetkilileri, düzenlenecek olan bu festivalle ilgili ayrıntıları da paylaştı. Buna göre festival, Amazon Pirme Video ödeme sisteminin dışarısında tutulacak ve Amazon Prime üyeliği olsun ya da olmasın ülke çapındaki tüm kişilere ücretsiz olarak sunulacak.

SXSW’in film direktörü Janet Pierson, salgından dolayı alınan iptal kararından sonra festival seçkisindeki inanılmaz filmlere ve film yapımcılarına nasıl yardımcı olabilecekleri üzerine düşünmeye başladıklarını açıkladı. “Amazon Prime Video’nun çevrimiçi bir festivaline ev sahipliği yapmayı teklif etmesi, izleyicileri film yapımcılarıyla buluşturma fırsatını ayağımıza getirdi. Bu benzeri görülmemiş krizde yaratıcı çözümler ararken film topluluğunun uyarlanabilirliğinden ve esnekliğinden ilham alıyoruz” açıklamasında bulundu.

Amazon Studios başkanı Jennifer Salkeise SXSW ve diğer bağımsız film festivallerinin destekçisi olduklarını belirtti ve bu konuyla ilgili şunları söyledi:

“SXSW film yapımcılarına sıkı çalışmalarını ve tutkularını izleyicilerle ilk kez paylaşmaları için bir alan sağlayabilmekten onur duyuyoruz. Ülkenin dört bir yanındaki izleyicilere bu çeşitli ve ilham verici filmleri getirmek, Janet Pierson ve SXSW ekibi ile işbirliği yapmak bir ayrıcalıktı. Umarım bu çevrimiçi film festivali, seyircilerin başka türlü görme şansı bulamayacakları sanatçıları ve filmleri gösterebilir.”

Seçilen filmler henüz duyurulmamış olsa da, SXSW ve Amazon Prime Video iş birliğindeki bu çevrimiçi film festivalinin nisan ayının sonunda düzenlenmesi bekleniyor. Tribeca’dan sonra SXSW’in de sanal bir festival düzenleyecek olması, salgın nedeniyle ertelenen diğer festivallerin geleceğiyle ilgili bir örnek teşkil edebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal