2020 Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün sahibi Jale Parla

2020 Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün sahibi Jale Parla

Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün 13’üncüsü akademisyen ve eleştirmen Jale Parla’ya değer görüldü.

Erdal Öz Edebiyat Ödülü, Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak adına ailesi tarafından her yıl veriliyor.

Oğuz Demiralp’in başkanlığında Sibel Irzık, Cemil Kavukçu, Ömer Türkeş, Metin Celâl, Nilüfer Kuyaş  ve Faruk Duman’dan oluşan seçici kurul bu yılki ödülü Jale Parla’ya değer gördü.

13. Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün Parla’ya verilme gerilme gerekçesi şöyle açıklandı:

“Erdal Öz Edebiyat Ödülü Seçici Kurulu 27 Eylül 2020 günü toplanarak, bu yılın ödülünü akademisyen, eleştirmen Jale Parla’ya verme kararı almıştır. Seçici Kurul, Jale Parla’ya bu ödülü ‘Akademi ile edebiyat dünyasını bir araya getirme konusundaki başarısı, Türk edebiyatı üzerine özgün çözümlemeleri ve edebiyat eğitimine katkılarıyla, eleştiri geleneğini kültürel inceleme ve karşılaştırmalı edebiyat yönünde zenginleştiren yeni alanlar açması’ nedeniyle vermiştir.”

2008 yılından bugüne kadar verilen ödül, Handan Börüteçene’nin tasarladığı bir ödül heykelciği ve 15 bin TL’den oluşuyor.

Can Yayınları, pandemi nedeniyle bu yıl ödül töreninin yapılmayacağını, ödülün kazanan sanatçıya özel olarak ulaştırılacağını duyurdu.

Her yıl bir üyenin ayrılıp bir başkasının katılımıyla yenilenen seçici kurul, altı yıldır seçici kurulda bulunan ve 2020 komitesinin başkanlığını yürüten Oğuz Demiralp’i uğurlayacak. Gelecek sene seçici kurula katılacak olan yeni isim Murat Yalçın olacak.

Erdal Öz Edebiyat Ödülü bugüne dek, Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu, küçük İskender, Orhan Pamuk, Orhan Koçak, Cevat Çapan, Adalet Ağaoğlu ve Latife Tekin’e verilmişti.

Jale Parla hakkında:

1945’te İstanbul’da doğdu. 1964’te Arnavutköy Amerikan Koleji’ni, 1968’de Robert Koleji Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nü bitirdi.1978’de Harvard Üniversitesi’nden anadalı İngiliz edebiyatı, yandalları Fransız ve Alman edebiyatları olmak üzere Karşılaştırmalı Edebiyat doktorası aldı. 1976-2000 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı.

Halen Bilgi Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde öğretim üyeliği yapmakta olan Parla, “Efendilik, Şarkiyatçılık, Kölelik” (1985), “Tanzimat Romanının Epistemolojik Temelleri” (1990), “Kadınlar Dile Düşünce” (Sibel Irzık ile beraber, 2004), “Balkan Literatures in the Era of Nationalism” (Murat Belge ile beraber 2008), “Türk Romanında Yazar ve Başkalaşım” (2011), “Don Kişot – Yorum, Bağlam, Kuram” (2017) adlı kitapları kaleme aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal