2010’ların öne çıkan caz şarkıları belirlendi

2010’ların öne çıkan caz şarkıları belirlendi

İstanbul Caz Festivali’nin girişimiyle, Türkiye’de 2010’lu yıllara damgasını vurmuş 100 caz şarkısından oluşan bir liste hazırlandı. Listenin ilk üç sırasında Ercüment Orkut’un “Low Profile”, Çağrı Sertel Trio’nun “Burning Circles” ve Alp Ersönmez’in “Zorla Güzellik” adlı şarkıları yer aldı.

Gazeteciler, eleştirmenler, plak şirketi ve festival yöneticilerinden oluşan 21 kişilik jüri, 2010-2019 yılları arasında Türkiye’de öne çıkan 100 caz şarkısını belirledi.

96 sanatçı ve topluluğun yer aldığı, 100 şarkıdan oluşan listenin hazırlanmasına katkıda bulunan jüri üyeleri şöyle: Ahmet Uluğ, Batu Akyol, Burak Sülünbaz, Eray Aytimur, Ersin Babaoğlu, Feridun Ertaşkan, Francesco Martinelli, Gülden Teztel, Hakan Rauf Tüfekçi, Harun İzer, Hülya Tunçağ, Levent Öget, Murat Sezgi, Naim Dilmener, Orhan Tekelioğlu, Pelin Opcin, Sanat Deliorman, Tuğçe Alpaslan, Yekta Kopan, Yeşim Pekiner, Zuhal Focan.

‘En iyiler’ listesinden çok, dönemin öne çıkan şarkılarına yer verdiklerini belirten İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer, liste hakkında şunları söyledi:

“Caz müziği, Türkiye’de son yıllarda çok hızlı bir ilerleme kaydetti. Hem bir önceki dönemde yetişen isimler birbirinden başarılı albümler yayımladılar hem de son 3-4 yılda genç müzisyenlerden farklı tarzlara açılan çok başarılı kayıtlar dinledik. Caz alanını yakından takip eden isimlere de danışarak hazırladığımız bu liste ile Türkiye’de caz müziğinin son on yılını hatırlamak istedik. Amacımız bir ‘en iyiler’ listesinden ziyade, döneme damgasını vurmuş isimlere olabildiğince geniş şekilde yer vermekti.”

Listenin ilk 10 şarkısı şöyle:

Ercüment Orkut, “Low Profile” / “Low Profile” 2015

Çağrı Sertel Trio, “Burning Circles” / “Newborn” 2010

Alp Ersönmez, “Zorla Güzellik” / “Yazısız” 2011

Ferit Odman, “Look, Stop & Listen” / “Dameronia with Strings” 2015

Ediz Hafızoğlu, “Kimse Bilmez” / “Nazdrave” 2014

Elif Çağlar, “You Are Safe” / “Misfit” 2015

Can Çankaya, Kağan Yıldız, “Snowflake” / “Timeless” 2018

Cenk Erdoğan, “Kara Gider” / “Fermata” 2018

Kerem Görsev, “Warm Autumn” / “To Bill Evans” 2013

Selen Gülün, “Bekle” / “Kadınlar Matinesi” 2017.

Listenin tamamına şuradan bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal