18. yüzyıldan Palmira çizimleri

18. yüzyıldan Palmira çizimleri

Bilim insanları son günlerde, 11 ay boyunca IŞİD işgalinde kaldıktan sonra Suriye askerleri tarafından tekrar UNESCO kontrolüne geçirilen antik kent Palmira’nın restore edip edilemeyeceğini, hatta buna gerek olup olmadığı tartışıyor. Köln’de açılan bir sergi ise, Yunan, Roman ve Fars elementlerinin karışımıyla neo-klasik mimariden etkilerin görülebildiği Suriye çöllerindeki bu vahanın 18. yüzyıldaki görünümünü sunuyor.

Wallraf-Richartz Müzesi’nde 8 Mayıs’a kadar sürecek olan “Palmira: Ne Kaldı?” isimli sergi,  1784-1786 yılları arasında Orta Doğu’yu gezen Fransız mimar, manzara ressamı, arkeolojist ve antikacı Louis-François Cassas’a (1756-1827) ait otuzdan fazla çizimi içeriyor. Tıpkı Britanyalı kaşif Robert Wood gibi, Cassas da 1985 yılında iki ay boyunca kaldığı Palmira’da, aralarında IŞİD’in Ağustos 2015’te patlattığı Bel Tapınağı da dahil olmak üzere bir çok ünlü yapıyı çizdi.

Müzenin internet sitesine göre, “Antik yapılara dair bu kayıtlar ve sanatçının kalıntılara dair bakış açısı özellikle bugün çok önemli kaynaklar” ve “çoğu yakın bir zaman önce sonsuza kadar kaybolan kültürel kalıntılara dair benzersiz tanıklıklara dayanıyor.”

Kaynak: The Art Newspaper

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal