18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali çevrimiçi düzenlenecek

18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali çevrimiçi düzenlenecek

18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, “Hak Odaklı Sinema” temasıyla 12-22 Haziran tarihleri arasında çevrimiçi olarak düzenlenecek.

16 Mart’ta İstanbul’da başlaması planlanan festival koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmişti.

Festival, yeryüzünün dört yanından festivali mümkün kılan kadınlarla birlikte, 12 Haziran Cuma günü saat 21.00’de online canlı yayında açılışını yapacak.

Hak Odaklı Sinema, Kadınların Sineması, Feminist Kadraj, Bedenimiz Bizimdir, Cinsiyetler ve Film-i Takip bölümlerinden oluşan festival, Feminist Bellek bölümünde sinema tarihinde ilk kurmaca filmlerde imzası olan yapımcı ve yönetmen Alice Guy-Blaché’yi, Feminist Kadraj bölümünde ise görüntü yönetmeni M. Claire Pijman’ı ağırlayacak.

Festival Hak Odaklı Sinema, Yerelde Kültür Sanat Üreten Kadınlar panelleri, DijiMor’la Evde Kendi Filmini Yap atölyesi başta olmak üzere çok sayıda forum, yönetmen-ekip sohbeti ve etkinliğe de ev sahipliği yapacak.

Bu yılın Altın Bamya Ödülleri, festivalin online kapanış töreninde açıklanacak.

Mor Kamera Dayanışma Ödülü ise “Eşit hak, alan, ücret, telif lütuf değil, hediye değil; kadınların hakkı” denilerek festivalde yer alan tüm filmlerin olacak.

Tüm film ve etkinlikler İngilizce-Türkçe altyazı seçeneğiyle ücretsiz olarak festivalin internet sitesi üzerinden kayıt yaptırarak görülebilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal