17. İstanbul Bienali’nin küratörleri açıklandı

17. İstanbul Bienali’nin küratörleri açıklandı

2021’de 17’ncisi düzenlenecek olan İstanbul Bienali’nin küratörleri açıklandı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 11 Eylül–14 Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenecek 17. İstanbul Bienali’nin küratörlüğünü Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh üstlenecek.

İKSV’nin küratöryel ekiple ilgili ilk düşünceleri şöyle:

“Büyük bir toplanma ya da belirli bir zaman ve mekânda, uzun uzadıya planlanmış bir buluşma gerçekleşmeyebilir. Onun yerine belki büyük bir dağılma, gözle görülmeyen bir mayalanma olur. Farklı hatlar bir araya getirilse de bunlar başka başka hızlarda çoğalarak alt kollara ayrılır, debdebeli bir zirveye ya da nihai bir düğüme ulaşmadan kâh orada, kâh burada birbiriyle kesişirler. Başlangıcından önce başlayabilir, bittikten uzun bir süre sonra devam edebilir.”

Bienalin detayları 2021 yılında duyurulacak.

Ute Meta Bauer hakkında:

Ute Meta Bauer

Güncel sanat, film, video ve ses alanlarında özellikle disiplinlerarası formatlara yoğunlaşan sergi ve sunumlar yapan bir küratör. 2013 itibarıyla, aynı zamanda Sanat, Medya ve Tasarım Okulu’nda profesör olduğu Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nin ulusal araştırma merkezi konumundaki Singapur Güncel Sanat Merkezi’nin (CCA-NTU) kurucu direktörlüğünü üstlendi. 2012-2013 yıllarında Londra’daki Kraliyet Sanat Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Bölümü dekanı olarak görev yaptı. Bunun öncesinde ise doçent olduğu (2005-2012) Cambridge’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) bünyesinde Mimarlık ve Planlama Okulu’nun MIT Görsel Sanatlar Programı’nın direktörlüğü ile 2009-2012 yıllarında Sanat, Kültür ve Teknoloji Programı’nın (ACT) kurucu direktörlüğü görevlerinde bulundu.

Amar Kanwar hakkında:

Amar Kanwar

1964’te Yeni Delhi, Hindistan’da doğdu. Halen Yeni Delhi’de yaşıyor. 1982-1985 yılları arasında Delhi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde ve 1985-1987 yıllarında Yeni Delhi Jamia Millia Islamia’daki Kitle İletişim Araştırma Merkezi’nde eğitim gördü. Çoğunlukla çatışma bölgelerinin hikâyelerinden yola çıkan filmleri ve çok katmanlı yerleştirmeleri Kanwar’ın yıllar içinde geliştirdiği kişisel, sosyal ve politik düzeyleri bir araya getiren dilini yansıtıyor.

David Teh hakkında:

David Teh

Bağımsız küratör. 1977’de Avustralya’da doğdu. Sidney Üniversitesi’nde sanat tarihi ve teorisi üzerine lisans eğitimini 1999’da, Güney Asya güncel sanatına odaklanan doktorasını ise 2005’te tamamladı. 2005-2009 yılları arasında Bangkok’ta yaşadı. 2009’dan beri çalışmalarına Singapur’da devam ediyor ve Singapur Ulusal Üniversitesi Edebiyat Programı’nda doçent olarak dersler veriyor. Araştırmaları Güney Asya modern ve güncel sanatına odaklanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal