15’inci yüzyıldan kalma Botticelli tablosu 92 milyon dolara satıldı

15’inci yüzyıldan kalma Botticelli tablosu 92 milyon dolara satıldı

İtalyan ressam Sandro Botticelli’ye ait 15’inci yüzyıldan kalma “Madalyon Tutan Genç Adam” (Young Man Holding a Roundel) tablosu, ABD’nin New York kentinde 92 milyon dolara (676 milyon 591 bin TL) satıldı.

İtalyan ressam Sandro Botticelli’ye ait 550 yıllık tablo, ABD’nin New York kentinde Sotheby’s müzayede evinde yapılan açık artırmada 92 milyon dolara satıldı. Alıcının kimliği açıklanmazken Botticelli’nin “Madalyon Tutan Genç Adam” adlı portresinin 1470-1480 yıllarında yapıldığı belirtiliyor.

Bir önceki sahibi 1 milyon dolar ödemişti

Tablonun bir önceki sahibinin, portreyi 1 milyon dolara (28 milyon 160 bin TL) 1982 yılında satın aldığı ifade edildi. Sotheby’s müzayede evi, portreye 80 milyon dolar değer biçmişti. Porte, Rönesans döneminin mezatla satılan en pahalı eseri oldu.

Sandro Botticell hakkında:

Gerçek adı Alessandro di Mariano di Vanni Filipepi olan Sandro Botticelli, 1445 yılında Floransa’da doğdu.

Ailesinin kuyumcu olduğu bilinen Botticelli, sanat yaşamına kuyumculuğu öğrenerek başlamış ilk sanat eğitimini de kuyumcu olan kardeşi Antonio’dan aldı. Kardeşinden tasarım yapmayı öğrenen sanatçı, Fra Filippo Lippi ve Verrocchio’nun öğrencisi oldu.

1470’de kendi atölyesini kurdu. Atölyesini kurduktan sonra yaptığı eserlerle Floransa çevresinde ün kazanmaya başladı. Botticelli’nin mitolojik konulu eserlerinden ilki ve en önemlisi, 1482 yılında resmettiği ve oldukça alegorik bir resim olan “İlkbahar” adlı tablosu oldu.

Sandro Botticelli 1510’da hayatını kaybetti. Büyüdüğü ve tüm hayatı boyunca yaşadığı yerden birkaç metre uzaklıktaki Floransa’daki Ognissanti kilisesinde Vespucci ailesinin şapeline gömüldü.

 

Kaynak: Sputnik Türkiye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal