15. İstanbul Bienali’nin başlığı ‘İyi Bir Komşu’

15. İstanbul Bienali’nin başlığı ‘İyi Bir Komşu’

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı bugün bir basın toplantısı düzenleyerek, 15. İstanbul Bienali’nin başlığını ve kavramsal çerçevesini açıkladı. Bienalin bu seneki küratörleri sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset’in de katılarak soruları cevapladığı basın toplantısında, 15. İstanbul Bienali’nin başlığı “İyi Bir Komşu” olarak açıklandı.

Toplantı, sanatçı Ali Taptık’ın İstanbul’da ürettiği farklı serilerden  Elmgreen & Dragset’in “iyi bir komşu” çerçevesiyle ilişkili seçtiği fotoğrafların gösterilmesi ve aralarında bienal emekçileri ve sanatçılarının da olduğu kişilerin, “İyi Bir Komşu” kavramını sorgulayan soruları seslendirdiği bir performans ile başladı. Toplantıda aynı zamanda grafik tasarımcısı Rupert Smyth’in birçok sanatçıyla beraber hazırladığı açık hava tanıtım kampanyasının görselleri de katılımcılarla paylaşıldı. Tanıtım kampanyası Mart ayından itibaren hem İstanbul’da hem de kimi Avrupa, Asya ve Güney Amerika kentlerinde eş zamanlı olarak başlatılacak.

Daha önce 2001, 2011 ve 2013 yıllarında İstanbul Bienali’ni ziyaret eden Michael Elmgreen ve Ingar Dragset, küratörlüğün kendileri için daha yeni bir tecrübe olduğunu belirtti. İkilinin kavramsal çerçeve üzerine yazdıkları basın metninde şu ifadeler yer aldı:

“‘iyi bir komşu’, ev kavramını farklı açılardan ele alacak: gündelik deneyimler yoluyla davranış rutinlerinin ve değerlerin oluştuğu bir alan olarak tanımlanan ev, aynı zamanda bir aidiyet — bir “kök salmışlık” — duygusunu ortaya çıkaran bir yer. Bu sergi, özel alanlarla ilişkilenen farklı yaşam tarzlarını ve içinde yaşayanlar olarak bizlerin evdeki alanları en iyi şekilde kullanma ve kişiselleştirme biçimlerimizi araştıracak. Böylece, evin nasıl da farklı kimliklere dair ipuçları barındırabileceğini ve tarih boyunca kendini ifade etmenin bir aracı olarak nasıl işlev gördüğünü inceleyecek,”

Elmgreen & Dragset aynı zamanda, sanatçıların işlevinin cevap vermek değil, sorular sormak olduğunu da ifade etti. Küratörlerin açıkladığına göre 15. İstanbul Bienali, geçmiş senelere göre çok daha az sanatçıyı davet edecek ve sanatçıları ile yakın ilişkide olacak. Bienal aynı zamanda genç ve daha az deneyimli sanatçıları da bünyesine katacak. Bienal alanı, çok çeşitli kimliklerden sanatçıların geçici bir “komşuluk” ilişkisi yaratabileceği bir alan olacak.

Basın toplantısında Elmgreen & Dragset’e, bienalin “komşuluk ilişkisine zarar veren” HES gibi projelere imza atan şirketler ile sponsorluk ilişkisinde olması çelişkisi üzerine ne düşündükleri soruldu. Küratörler sanatçıların bu şirketlere çevre duyarlılığı konusunda ilham verebileceklerini, sanatçıların tek görevinin de bu olduğunu söyledi.

Elmgreen & Dragset

  1. İstanbul Bienali aynı zamanda Nisan ayında gerçekleşecek olan 36. İstanbul Film Festivali ile birlikte çalışacak. Film festivalinde “İyi Bir Komşu” başlıklı bir seçki yer alacak. Bu seçki, sanatçı Zeyno Pekünlü ile birlikte hazırlanacak.

2017 yılında otuzuncu yaşını kutlayacak olan İstanbul Bienali’nin danışma kurulunda Adriano Pedrosa, Başak şenova, İnci Eviner, Iwona Blazwick ve Ute Meta Bauer yer alıyor. İstanbul’un farklı mekanlarına dağılacak olan bienalde sergilerin yanı sıra performanslar, film programı ve konuşmalar da düzenlenecek.

  1. İstanbul Bienali, 16 Eylül-12 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal