106 yıllık tarihte bir ilk: İBB Şehir Tiyatroları ekim programında Kürtçe oyun

106 yıllık tarihte bir ilk: İBB Şehir Tiyatroları ekim programında Kürtçe oyun

Pandemi dolayısıyla zor günler geçiren özel tiyatrolara destek veren İBB Şehir Tiyatroları, bu kapsamda ekim programına Teatra Jiyana Nû’nun “Bêrû” adlı oyununu dahil etti.

bianet‘ten Ferid Demirel’in haberine göre, 2020 programını bir basın toplantısı ile açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, ekim programında Kürtçe özel bir tiyatro grubunun oyununa ev sahipliği yapıyor.

21 Eylül tarihinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde bir basın toplantısı ile yeni sezon programını açıklayan Şehir Tiyatroları yönetimi, pandemiden dolayı sıkıntı yaşayan özel tiyatrolara kapılarını açtı.

40 yetişkin, 10 çocuk oyunu sahnelenecek

İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı, Şehir Tiyatroları tarihinde bir ilki gerçekleştirerek yeni sezon kapsamında, ekim ayında, İBB Şehir Tiyatrolarının sahnelerinde 40 yetişkin, 10 çocuk oyunu olmak üzere toplam 50 özel tiyatro oyun sahneleyecek. Muratlı, bu durumun kasım ayında da gerçekleşebileceğini söyledi.

106 yıllık tarihte bir ilk

İBB Şehir Tiyatroları’nın açıkladığı program içerisinde bir de Kürtçe tiyatro oyunu yer alıyor. Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) tiyatro grubu olan Teatra Jiyana Nû (Yeni Yaşam Tiyatrosu) Dario Fo’nun oyunu “Bêrû” (Yüzsüz) ile Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenecek.

Dilawer Zeraq’ın Kürtçe’ye çevirdiği, Nazmi Karaman’ın yönetip Rugeş Kırıcı, Ömer Şahin, Rewşan Çeliker ve Cihat Ekinci’nin rol aldığı bu oyun ile Şehir Tiyatrolarının 106 yıllık tarihinde bilinen ilk Kürtçe oyun sahnelenmiş olacak.

Ömer Şahin: ‘Seyirciler gülmek için gelsin’

İki perdelik bu komedi oyununun İBB Şehir Tiyatrolarının ekim programında yer almasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan TJN oyuncularından Ömer Şahin, Şehir Tiyatrolarının özel tiyatrolara destek amacıyla çağrı yaptığını ve iki oyunla başvurduklarını söyledi. Şahin, “Bêrû” oyunlarının kabul edildiğini ve 13 Ekim tarihinde de Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde seyirci karşısına çıkacaklarını belirtti.

Şahin, TJN olarak daha önce de bazı ilçe belediyelerinin sahnelerinde Kürtçe oyun sahnelediklerini ancak İBB Şehir Tiyatrolarının programına ilk kez girdiklerini belirterek “Bizim açımızdan değil ama Şehir Tiyatroları açısından yeni bir deneyim olacak” dedi.

Şahin’e göre, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Haziran 2019’da gerçekleşen yerel seçimlerden bu yana Kürtlere dair yaklaşımlarının bir sonucu olarak Kürtçe tiyatro oyunu kendisine yer buldu. Şahin bunun ne kadar daha böyle devam edeceğini bilmediklerini de sözlerine ekledi ve “Seyirciler gülmek için gelsin. Pişman olmayacaklar” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal