10. SineMardin Film Festivali 13 Kasım’da başlayacak

10. SineMardin Film Festivali 13 Kasım’da başlayacak

Mardin’i Anadolu’daki sinema merkezlerinden birine dönüştüren ve özellikle Doğunun sinemasından yeni örnekleri izleyiciye sunmasıyla fark yaratan SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, bu yıl 10. kez 13 – 20 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek. Bu yılki ana teması “İnsan ve Sinema”. Festival, kurgu yoluyla insanın karmaşık doğasını anlamayı, anlatmayı amaçlıyor.

35 filmin gösterileceği program, 13 Kasım’da “Mardan” filmiyle açılacak. Her yıl olduğu gibi komşu coğrafyasının sinemasına özel bir bölüm ayıran SineMardin, Ortadoğu sinemasının ödüllü filmlerini Mardinli izleyiciyle buluşturacak.

Gösterim programı Zeki Demirkubuz’un “Bulantı” ve Emin Alper’in “Abluka”sının yanında Joaquim Trier’in “Sessiz Çığlık”, Cannes jüri özel ödülü sahibi Dalibor Matanic’ın “Güneş Tepedeyken” filmiyle devam edecek.

Venedik Film Festivali en iyi senaryo ödüllü Rakhshan Bani-E’temad’ın “Masallar” filmi, Sundance Film Festivali jüri büyük ödüllü “Sakin Batı”, Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış büyük ödülü sahibi “Rams”, Venedik Film Festivali en iyi yönetmen ödüllü “Theeb” programda yer alan diğer filmler.

Reza Dormishian’ın “Asabi Değilim” ve Amr Salama’nın “Dil Sürçmesi” filmleri ise Türkiye’de ilk kez sinemaseverlerle buluşacak. “Bizim İran” temasıyla İran sinemasına özel bir yer ayıracak olan SineMardin, çağdaş İran sinemasının kısa film ve video art çalışmalarına da yer verecek.

Çocuklar ve yetişkinler için atölye programlarının da olacağı SineMardin’de tüm gösterimler ve atölye programları ücretsiz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal