‘Zümrüt Apartmanı’ kitabının yazarı gözaltına alındı

‘Zümrüt Apartmanı’ kitabının yazarı gözaltına alındı

Abdullah Şevki’nin yazdığı, Kurgu Kültür Merkezi Yayınları’nın yayımladığı “Zümrüt Apartmanı” adlı kitapta yer alan çocuğa cinsel istismar “kurgulu” pedofili öğelerin tepki çekmesi üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, suç duyuruları üzerine kitapta yer alan bazı ifadelerden dolayı yazar hakkında “müstehcenlik” suçundan soruşturma başlattı. Kitabın yazarı Abdullah Şevki gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın suç duyurusu üzerine Abdullah Şevki isimli şahıs tarafından kaleme alındığı anlaşılan ‘Zümrüt Apartmanı’ isimli kitapta yer alan bir kısım ibarelerle ilgili şüpheli Abdullah Şevki hakkında TCK’nın 226’ncı maddesi uyarınca ‘müstehcenlik’ suçundan soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da “Sosyal medyada ve bazı haberlerde basım tarihi 2013 yılı olan kitapta pedofili içeren ifadelere yer verildiğinin görüldüğü” belirtilerek şöyle denildi:

“Söz konusu kitapta yer alan ifadelerin Türk Ceza Kanununun 226. Maddesi’ne aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle yazar, basım ve dağıtımını yapan kişiler hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılması için Bakanlık Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından gerekli yasal süreç başlatılmış ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur.

Çoçuklarımızın yüksek yararı ve toplumsal ahlaki yapımızın korunması önceliğimizdir. Bakanlık olarak çocuklarımızın ruhsal, psikolojik ve fiziksel gelişimlerini etkileyecek her türlü olumsuz içerik ile mücadelemiz devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal