Zeki Müren anılıyor

Zeki Müren anılıyor

6 Aralık 1931’de doğan Zeki Müren’in bugün 84. doğum günü. Sanatçı doğum gününü kutlayan dinleyicilerinin paylaşımları nedeniyle, #ZekiMüren etiketiyle sosyal medyada Türkiye’de gündeminin ilk sırasında ve dünyanın gündeminde.

“Sanat Güneşi” ve “Paşa” ifadeleriyle anılan sanatçının doğum günü için arama motoru olan  Google tarafından da “Zeki Müren’in 87. Yaş Günü” başlığında özel bir doodle hazırlandı.

Şarkıcı, besteci, oyuncu, şair ve söz yazarı olan Zeki Müren, kariyerinde altı yüzü geçkin plak, kaset ve albüme imza attı.

TRT İstanbul Radyosu’nun açtığı solistlik sınavında yüz seksen altı adayı eleyerek birincilik aldı.  İlk konserini 1951’de İstanbul Radyosu’nun canlı yayımlanan bir programında, ilk sahne konserini ise 1955 yılında verdi. Plağa kaydettiği “Muhabbet Kuşu” şarkısıyla, tüm Anadolu’da tanındı.

1955 yılında “Manolyam” isimli bestesiyle Türkiye’de ilk defa verilen Altın Plak Ödülü’ne değer görüldü. 1976 yılında Londra’daki Royal Albert Hall’de konser verecek bu mekânda sahneye çıkan ilk Türk sanatçı oldu. Müren, 1991 yılında “Devlet Sanatçısı” seçildi.

Üç yüzün üzerinde beste yapan sanatçının “Şimdi Uzaklardasın (suzinâk)”, “Gözlerinin İçine Başka Hayal Girmesin (nihavend)”, “Bir Demet Yasemen”, Elbet Bir Gün Buluşacağız” gibi önemli eserleri bulunuyor.

Müren, 24 Eylül 1996’da, TRT İzmir Televizyonu’nda kendisi için düzenlenen bir tören esnasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Yaşamının son yıllarını geçirdiği Bodrum’daki evi, Zeki Müren Sanat Müzesi’ne dönüştürüldü ve 8 Haziran 2000’de ziyarete açıldı.

TEV Bursa Şube Başkanı Mehmet Çalışkan’ın 2016 yılında yaptığı açıklamayla, Zeki Müren Burs Fonu’ndan yirmi yılda 2.631 öğrencinin yararlandığını kaydedildi.

Zeki Müren’in 1976’da verdiği Londra konseri sonrası BBC Türkçe ile yaptığı söyleşi:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal