Zehra Doğan’dan Banksy’ye mektup

Zehra Doğan’dan Banksy’ye mektup

Gazeteci Zehra Doğan tutuklu bulunduğu Diyarbakır Cezaevi’nden ünlü graffiti sanatçısı Banksy’e mektup gönderdi.

Tutuklu gazeteci ve ressam Zehra Doğan, ünlü sokak sanatçısı Banksy’ye bir mektup gönderdi ve kendisini konu alan eseri için teşekkür etti. Hapishanede yaşadıklarını anlattığı mektubu, Banksy Instagram hesabından paylaşıldı.

Ekim ayında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Jin Haber Ajansı editörlerinden olan Zehra Doğan, Diyarbakır’dan Mardin’e ailesini ziyarete gittiği sırada yapılan bir yol kontrolünde tutuklanmıştı. Çinli muhalif sanatçı Ai WeiWei, Doğan’ın serbest kalması için bir mektup yazmış, Banksy hapisteki 300 günü için New York’ta 25 metrelik bir duvar resmi yapmıştı.

Mektuptan bir bölüm şöyle:

Böylesi günlerde insanın hayata karşı tahammülü kalmıyor. ‘Kimse bizim haklı olduğumuzu, ezildiğimizi, katledilerek yok edilmek istendiğimizi görmüyor. Görse de buna sessiz kalmayı tercih ediyor. Yalan bir yaşamda kurgusal bir varoluş sergilemekten öteye gidemiyor’ diyerek tartıştığımız anlarda mazgaldan gazeteleri aldı bir arkadaş. Böylece senin ve Berfin’in Nusaybin’i ve beni konu edinerek tüm tutsaklığı protesto ettiğiniz eseri gördük.

. I got a letter from Zehra Doğan in Diyarbakır Prison, Turkey

A post shared by Banksy (@banksy) on


Zehra Doğan’ın resim çalışmaları son olarak Almanya’da sergilenmişti.

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal