Yves Saint Laurent ile Pierre Bergé’nin sanat koleksiyonu ve mülkleri satılacak

Yves Saint Laurent ile Pierre Bergé’nin sanat koleksiyonu ve mülkleri satılacak

Ünlü moda tasarımcısı Yves Saint Laurent ve ortağı Pierre Bergé, yarım yüzyıl süren inişli çıkışlı aşk ve iş ilişkileri boyunca seçkin ve olağanüstü güzel sanat yapıtları ve objelerine duydukları bir tutkuyu da paylaşmışlardı.

Evleri, hepsi de birbirine yakışacak biçimde seçilmiş paha biçilmez tablolar, heykeller, sanat objeleri, arkeolojik eserler, Afrika maskları, kitaplar ve elyazmalarıyla doluydu.

YSL modaevinin ortağı Bergé, Saint Laurent’ın 2008’de beyin kanserinden hayata veda etmesinden sonra, bu benzersiz koleksiyonun belli başlı parçalarını ünlü modacı adına kurulmuş iki kültür vakfına kaynak sağlamak amacıyla elden çıkarmaya başlamıştı.

Şimdilerde, Bergé’nin geçen Eylül ayında 86 yaşında ölmesinin ardından, Fransa’nın bu en tutkulu koleksiyoncularının kişisel ve özel yapıtlarından oluşacak son büyük müzayedenin hazırlıkları yapılıyor.

Bergé’nin, aralarında Saint Laurent ile paylaştığı Paris’te Rue Bonaparte’taki konutu —1832’de Édouart Manet’nin doğduğu bir 18. yüzyıl evi— ve Fas’ın Tanca kentindeki Villa Mabrouka’nın da bulunduğu dört mülkünde yer alan 1200 kadar sanat yapıtı ve objesi Ekim ayında Sotheby’s’de satışa sunulacak.

Antik çağlardan modern çağa uzanan dönemlerden, aralarında sofra takımları ve mobilyaların da bulunduğu eserlerin satışı üç gün sürecek. Birkaç ay sonra düzenlenecek müzayedede ise Bergé’nin ünlü kütüphanesinden kitaplar ve elyazmaları yer alacak. Söz konusu kitaplar arasında Flaubert, Dickens, Samuel Johnson ve Oscar Wilde gibi yazarların yapıtlarının ilk basımları da bulunuyor.

Müzayedenin en çarpıcı eserleri arasında Bergé’nin 1958’de Saint Laurent ile tanışmadan önceki sevgilisi olan Fransız dışavurumcu Bernard Buffet’nin 1950’lerden 10 resmi ve Picasso’nun 1961’de yapmış olduğu “Mask” adlı bir heykeli de yer alıyor.

Bergé, Saint Laurent’ın ölümünden kısa bir süre sonra, 2009 yılında, aralarında Matisse, Duchamp, Brancusi, James Ensor, Mondrian ve Giorgio de Chirico’nun yapıtlarının da bulunduğu 700 sanat eserinin satışa sunulduğu üç gün süren bir müzayede gerçekleştirmişti. Yüzyılın satışı olarak nitelenen bu müzayedede 374 milyon Avroluk bir gelir elde edilmişti. Bu rakam tek bir kişiye ait bir koleksiyon için bir rekordu.

Bergé, 2015’te düzenlenen bir dizi müzayedede, büyük hayranlık uyandıran kitap koleksiyonunu sattı. Satılan eserler arasında Dante’nin “İlahi Komedya”sının 1487 basımı, Shakespeare’in “Comedies, Histories, Tragedies”inin 1664 Londra basımı ve Marquis de Sade’ın son erotik romanının elyazısı notları da bulunuyordu.

Ekim ayında düzenlenecek müzayedelerden elde edilecek gelir, bugüne kadar iki müze açmış olan Pierre Bergé-Yves Saint Laurent Vakfı’na bağışlanacak.

Kaynak: Guardian

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal